Rynek lokali użytkowych – trendy

Autor: mkosut
Zwiększająca się liczba inwestycji biurowych, nakręcanych rosnącym popytem, nie zdążyło jeszcze wywrzeć nacisku na kurczącą się po kryzysie podaż. Jakie właściwie są perspektywy w segmencie biurowym? Czy w poprzednich kwartałach wykształciły się mające większy wpływ tendencje, które warto mieć na względzie zanim podejmiemy decyzję o nieruchomości?

Po pierwsze: duże powierzchnieBez wątpienia trendem na rynku powierzchni komercyjnych są przestrzenne lokale. Zwiększający się popyt zaczął ożywiać inwestycje deweloperów, którzy zdecydowali się nie jedynie na szykowne wykończenie, ale też na rozmiar. Wyszukując chociażby „biura do wynajęcia wrocław” trafiamy na oferty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

Przy okazji dużych powierzchni i coraz większej ilości zagranicznych firm otwierających swoje centrale w naszym kraju rozprzestrzeniła się moda na biura „na zamówienie”. Firma kupuje powierzchnię w budowli już w fazie planowania i dopasowuje pomieszczenia do własnych preferencji i według własnego projektu. Jest to nie tylko bardzo wygodne, ale również ekonomiczniejsze z uwagi na niższe ceny przy wcześniejszym zakupie czy pre-let.

Po drugie: zwyżkujący popyt. Od początku roku zwiększa się przy tym skłonność do zakupu na powierzchnie biurowe. Wiodącą rolę odgrywa tu zwiększone zainteresowanie polskim rynkiem przez zagranicznych inwestorów, tworzenie centrali i oddziałów w większych aglomeracjach i pobudzenie aktywności rodzimych przedsiębiorców.

Mimo pewnych kłopotów związanych z transportem. Różnica cenowa sprawia, że najszybciej wynajmują się biura ulokowane poza centrum. To zaś okupowane jest przez zagraniczne wielkie firmy, ich możliwości budżetowe determinują wysokość cen najmu.

Po trzecie: malejąca ofertaKryzys nie mija bez echa i zawieszenie czy rezygnacja z planowanych inwestycji biurowych doprowadziła do dużego spadku podaży.

Nie czekaj – jeśli spodobały Ci się te ciekawe treści, to kliknij w ten link i czytaj również (https://www.archicom.pl/inwestycje-mieszkaniowe/sloneczne-stablowice/) kolejne artykuł.

Efektem jest istotne ograniczenie w wyborze odpowiedniej przestrzeni o charakterze komercyjnym.

Znajdując „lokale użytkowe Wrocław” pokazane nam zostanie znacznie mniejsza liczba propozycji. Nie zmieni się to szybko, gdyż choć ilość rozpoczętych budów znowu zwiększa się, na budowę potrzeba czasu.

Dodatkowe wiadomości dostępne są na łamach – lokale do wynajęcia Wrocław.