Łeba – miejsce na wymarzony wypoczynek

Pomimo faktu, że Łeba istnieje od XIII w., w swej współczesnej lokalizacji funkcjonuje od tysiąc pięćset siedemdziesiątego drugiego roku. Założyciele pierwotnej osady nie przewidzieli przypuszczalnie, że będzie ona zatapiana przez sztormy i zasypywana przez ruchome wydmy. Aktualnie położenie jest perfekcyjne – miasteczko ma korzystny mikroklimat, dostęp do morza, a w najbliższej okolicy jedną z największych atrakcji przyrodniczych w Polsce – Słowiński Park Narodowy. Warto, toteż już wcześniej rezerwować noclegi. Łeba, bowiem przygotowuje się już na wakacje 2014.

ustka noclegi

Autor: MatthiasHaas67
Źródło: www.flickr.com
Łeba to typowa miejscowość wczasowa i uzdrowiskowa. Do najcenniejszych zabytków miasta zaliczyć można przede wszystkim barokowy kościół z tysiąc sześćset osiemdziesiątego trzeciego roku z wieżą szachulcową. Do jego budowy zużyto materiały z kościoła św. Mikołaja opiekuna żeglarzy i rybaków, którego poniekąd zasypane mury możemy oglądać do teraz. Ciekawe są również stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.

Trzeba również obejrzeć zabytki kultury Słowińców, które uchowały się w sąsiednich wsiach. Fascynujący będzie też spacer po 6-hektarowym ogrodzie ornitologicznym, gdzie można obejrzeć ponad 100 gatunków ptaków z całego świata (razem około dwa tysiące sztuk).Naobszarze ogrodu mieści się parę półwyspów, wysepek i stawów rybnych, które są ze sobą razem połączone. Dla kuracjuszy zjeżdżających do Łeby po zdrowie przyszykowano sanatoria z kąpielami borowinowymi i masażami. Trzeba także zaglądnąć do Muzeum Motyli, gdzie zgromadzono ponad trzy tysiące motyli z całego świata. Najstarsze, wystawione tu gabloty pochodzą z 1906 r. Ciekawostką jest także Miasteczko Western City, gdzie robione są imprezy kowbojskie o oprawie nawiązującej do Dzikiego Zachodu oraz dwa miejskie lunaparki.

Wśród najbardziej interesujących imprez odbywających się w Łebie wymienić powinno się: Allegro Cup – zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing, Międzynarodowy Festiwal Latawców, Odpust w Zaczarowanym Mieście, kulinarny Festiwal Pomuchla, Święto Łeby, a także Bal Koszyczkowy.

Podczas przechadzki po wydmach Słowińskiego Parku Narodowego wielokrotnie można ulec złudzeniu, że jest się na pustyni. Dopiero widok Bałtyku i przybrzeżnego jeziora Łebsko uświadamia nam, że jesteśmy na słowińskich wydmach. Nadmorskie wiatry mają ciągły wpływ na kształt i wędrówkę wydm (od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku). Na obszarze tym odbywa się ciągły ruch, a dowodem na to są między innymi wystające spod warstw piasku ruiny gotyckiego kościoła świętego Mikołaja z czternastego wieku, który wznosił się kiedyś w Starej Łebie i jest dziś najstarszym zabytkiem miasta. Trzeba podkreślić, iż tutejszy rejon wydmowy o powierzchni około pięciuset hektarów, jest największym rejonem ruchomych piasków w tej części Europy. Położone na obszarze Parku jeziora Łebsko i Gardno, to fragmenty odciętej mierzeją zatoki morskiej. Brzegi jezior pokryte roślinnością szuwarową są bardzo dobrym schronieniem dla ptactwa wodno – błotnego. Wśród ssaków najpopularniejszym mieszkańcem Słowińskiego Parku Narodowego jest jeleń, który rewelacyjnie czuje się na tutejszych okazałych łąkach. By bliżej zapoznać się z przyrodą Parku, należy wybrać się do poświęconego mu muzeum w Smołdzinie. Największym wzniesieniem w okolicy jest Rowokół (sto piętnaście metrów nad poziomem morza) – morenowe wzgórze, z którego roztacza się bajeczna panorama wydmy, jeziora i wybrzeże morskie. Po wschodniej stronie Łeby znajdują się inne rewelacyjne atrakcje przyrodnicze – podlasie turystyka Sarbsko i rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska chroniący zalesione wydmy.

***Pełną ofertę na wakacje 2015 w Łebie można znaleźć w serwisie lub klikając na niżej zamieszczone linki:- Łeba kwatery- hotele Łeba