Podatki za wynajem mieszkania.

Podatki w Polsce są dość zagmatwane. Można powiedzieć, iż praktycznie płacimy je od wszystkiego. Również właściciel mieszkania wynajmowanego musi płacić podatek za najem. Posiada on aczkolwiek szansę wyboru rodzaju opodatkowania, co ma wpływ na wielkość obciążenia. Jednakże takie prawo posiadają osoby, które nie mają działalności gospodarczej w zakresie najmu.

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Do wyboru jest rozliczanie się z wykorzystaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na szczeblu 8,5% a także rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wielkości 18% bądź 32%. Metodę rozliczania wybiera się przed rozpoczęciem najmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona wyłącznie na zawsze, albowiem można go zmienić przed początkiem nowego roku podatkowego.

Równocześnie jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje złe i dobre strony. Jeśli chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, mimo iż jest ono nieskomplikowane i względnie niskie, nie każdorazowo jest odpowiednim sposobem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% pozostaje wyłącznie do sumy 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już sporo wyższy i wynosi 20%. Wskazane jest,aby samemu bardzo wnikliwie poczytać na temat tego typu opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”.

Księgowość, finanse

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Jeżeli chodzi o opodatkowanie na zasadach ogólnych to to w tych okolicznościach można potrącić koszta zyskania przychodu takie jak przykładowo: amortyzacja lokalu mieszkalnego, wydatki na wyposażenie i umeblowanie, honorarium dla pośrednika czy też podatek (czytaj też autorskie prawa osobiste) od nieruchomości. Podatek ten jest pomyślny w głównej mierze dla osób, które nie tak dawno poniosły wydatki między innymi związane z remontem.

Gdy już wybierzemy typ podatku za wynajem, czyli wynajem podatek, powinniśmy zakomunikować o tym fakcie Naczelnika Urzędu Skarbowego, właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Zaliczki na podatek (czytaj też wypowiedzenie umowy zlecenia) dochodowy wpłaca się miesięcznie zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych natomiast ryczałtowy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku ryczałtowym. Podatnicy muszą za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i przelać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania.