Rozliczamy się z Urzędem Skarbowym w 2016

Polska jest państwem, który biurokracją stoi. Nie jest ważne, czy chodzi o milionera, czy mówimy o zwykłym Kowalskim każdy ma zobowiązania wobec kraju, które wiążą się z wypełnianiem szeregu dokumentów. Do takich należy też rozliczenie się z Urzędem Skarbowym.

W nadchodzącym 2016 roku czeka nas następne rozliczenie – pity 2016. W nowym roku powinno być nam jeszcze prościej. Ma powstać online platforma podatkowa, na której będziemy mogli dostać odpowiedzi na każde z nurtujących nas pytań i oczywiście wciąż istnieje możliwość rozliczenia się elektronicznego z tak zwaną Skarbówką. W internecie dostępne są też proste programy – przekonaj się dlaczego warto. A warto byłoby pomyśleć o elektronicznym złożeniu zeznania podatkowego, bo to oszczędność naszego czasu jak i pozwalamy oszczędzić czas urzędników.

Pity na 2016 rok

dokumenty na biurku

Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy zbliża się termin rozliczenia z Urzędem Skarbowym myślimy o tym, czy przypadkiem nie pozmieniało się coś w prawie podatkowym i czy musimy coś wiedzieć. Jeżeli nie chcemy, żeby pity 2016 były dla nas koszmarem najsensowniej wybrać się do Urzędu Skarbowego i wszystkiego się dowiedzieć. Dzięki temu, jeżeli zabierzemy ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty będziemy mogli razem z pracownikiem (zobacz kalkulator stażu urlopowego) w Urzędzie Skarbowym od razu uzupełnić nasze zeznanie podatkowe.

Ludzie, którzy po raz pierwszy w ogóle muszą wypełniać takie deklaracje mają najczęściej wiele obaw. Jednak rzeczywistość jest taka, że do wszystkich PIT-ów można zabrać książeczkę, z instrukcją krok po kroku jak dokonać rozliczenia. Warto spróbować samodzielnie to poogarniać zamiast panikować. Bo sporo ludzi idzie na łatwiznę i daje wszystko księgowej, bo nie chce dostać kar za pomylenie się. Jednak na początku dostaniemy upomnienie i możliwość korekty. Nikt z automatu nie będzie ukaże nas finansowo. Każdy może się pomylić, ale jeśli się skupimy przy uzupełnianiu deklaracji podatkowej to na pewno damy radę. A jeszcze skuteczniejszym wyjściem, niż wizyta w Skarbówce, będzie odpowiednia aplikacja internetowa .