1% na poczet opp – trywialny krok do pomocy

Od 1 stycznia 2004 r. jednostki płacące podatek dochodowy od osób fizycznych zdołają w zaświadczeniu rocznym pomniejszyć go o kwotę ofiarowaną dla organizacji pożytku publicznego, acz nie więcej niż do wielkości 1% . Jest to nadzwyczaj niewyszukany krok do pomocy organizacjom. Kto powinien tego dokonywać i jakim sposobem?

obliczenia finansowe

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Od 2007 r. wprowadzono dwie zmiany w sposobie przekazywania 1% podatku. Pierwsza polegała na tym, iż rozszerzono gromadę podatników, jacy mogą powierzać 1% dla opp. Kolejna zdradzała, że podatnik nie musi sam realizować wpłaty na rachunek wyselekcjonowanej opp. W składanym zeznaniu podkreśla organizację, którą chce wspomóc, podając jej nazwę i numer KRS, a 1% podatku przekazuje przełożony urzędu podatkowego. Więcej danych: link.

Na dodatek 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego może ofiarować podatnik: podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych. Cały zabieg nie jest trudny, w pierwszej kolejności należy wybrać organizację pożytku publicznego, na rzecz jakiej planujemy ofiarować 1% podatku. Sprawdź: .

Musi ona posiadać status opp oraz nie prowadzić czynnopodatek (czytaj też umowa kupna sprzedaży pojazdu)podarczej polegającej na uzyskiwaniu dóbr takich jak przyrządy elektroniczne, wyroby alkoholowe, tytoniowe, paliwa. W następnej kolejności trzeba wypełnić należytą rubrykę w jednorocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT – 38. Piszemy nazwę organizacji pożytku powszechnego, jej numer KRS i sumę, jaką zamierzamy dać na jej poczet. Wielkość nie może wykraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego.

Ponadplanowo podatnik może także zamieścić pomocne informacje, które dotyczą jego preferencji co do rozdysponowania środków z 1% dla opp (np. sprecyzowany cel). Urząd Skarbowy przekaże następnie całościową sumę, którą podatnicy wyłożyli danej instytucji, na jej konto.

kalkulator i monety

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Wedle wiadomych Ministerstwa Finansów 1% dla opp na rok niniejszy oddało blisko 6 milionów podatników.

Wejdź na ten odnośnik oraz zdobądź cenne informacje na temat opisywanej tutaj tematyki! Bez cienia wątpliwości rzeczywiście uznasz je za przydatne!

Morał jest z tego jeden – sporo osób w naszym kraju chce pomagać. Nie jest to wymagające, wystarczy wyselekcjonować należytą organizację i wypełnić PIT. Można z tego powodu podtrzymać pieniężnie instytucje pomagające innym.
Więcej: link