Co oznacza skrót ISO i jakie normy ISO zdołamy w dzisiejszych czasach wyszczególnić?

ISO znaczy Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, natomiast jej miano wywodzi się z angielskiego wyrażenia International Organization for Standardization. Głównym celem tej organizacji jest zespalanie krajowych organizacji normalizacyjnych, należałoby też napomknąć, że ISO jest organizacją pozarządową. Fascynującą informacją pewno jest to, że tytuł ISO nie jest skrótem – jest to oficjalna nazwa, jaka pozostała ochoczo zaaprobowana w trakcie konferencji założycielskiej, bo jest ona bezproblemowa do wymówienia a także prosta do zapamiętania.

Iso 9001

Autor: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Źródło: http://www.flickr.com
Organizacja ISO została założona w Londynie w 1946 roku w ciągu jednej konferencji. Na konferencji tej związały się dwie rozmaite organizacje, pierwszą z nich była Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych natomiast drugą Komitet Koordynacyjny Narodów Zjednoczonych ds. W konferencji tej brało udział niemało przedstawicieli różnorodnych państw i miała ona całkiem burzliwy, jednakże z pewnością niezmiernie intrygujący przebieg. Swoją formalną działalność ISO poczęło 23 lutego 1947 roku.

Obecnie możemy wymienić bardzo wiele różnorodnych norm ISO. ISO ustanawia współcześnie normy w każdej dziedzinie życia, więc zdołamy wymienić ich istotnie niesłychanie wiele. Pośród wielu różnorodnych norm zdołamy między innymi wypunktować normę Iso 50001 (sprawdź) bądź też iso 27001, która jest normą dotyczącą bezpieczeństwa informacji (więcej na ten temat). Na dodatek dziś wyróżnia się dodatkowo normę ISO 9407, która odpowiada za wielkość obuwia, i także normę ISO 9000, która należy do rodziny norm od przewodzenia jakością.

Normy HACCP

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Pośród norm odkryjemy także normę ISO 14001, jaka jest odpowiedzialna za zarządzanie środowiskiem, normę ISO 8601, jaka dotyczy zapisu daty i czasu czy również normę ISO 5800, jaka dotyczy ścisłości filmów fotograficznych. Jak więc widać, norm tych jest istotnie bardzo dużo i naprawdę dotyczą one praktycznie każdych dziedzin naszego teraźniejszego życia.