Gdy oczekujemy pomocy prawnej

W naszym życiu zdarzają się chwile w których mamy jakiś problem natury prawnej i nie wiemy do kogo się zwrócić o pomoc. Do adwokata czy radcy prawnego? Co odróżnia od siebie te zawody? Powinniśmy zgłębić tę wiedzę, wówczas zaoszczędzimy czas, fundusze i niepotrzebne emocje.

Profesja adwokata (Szukasz konsutlacji prawnej? Zobacz – żarnowski odszkodowania lublin) polega na świadczeniu pomocy prawnej ,mianowicie:* udzielaniu porad prawnych,* przygotowywaniu opinii prawnych,* opracowywaniu projektów aktów prawnych,* reprezentowaniu nas przed sądami i urzędami.

Z przytoczeniem różnic między zawodem adwokata, sporo osób ma ”zagwozdkę” ponieważ w ciągu minionych lat dało się zauważyć tendencję do zacierania różnic między tymi zawodami. Nierzadko bywa błędnie postrzegany jako doradca prawny, który nie bierze udziału w bezpośrednich sprawach. Obecnie uprawnienia radców oraz adwokatów w zasadzie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach cywilnych, rodzinnych oraz administracyjnych. Praca radcy prawnego polega głównie na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych a także projektów akt prawnych.

Książki prawnicze

Autor: Brian Holland
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak w przypadku sądów, zakres działań radcy (zobacz weryfikacja znaku towarowego) prawnego przedstawia się nieco inaczej niż u adwokata (zobacz). Radca prawny nie może reprezentować oskarżonego w sprawach karnych i karnoskarbowych. I to jest najważniejsza różnica, która odróżnia te dwie profesje.

Jak odszukać najlepszą kancelaria prawna? Co najważniejsze, potrzebujemy informacji. To tak jak z lekarzem specjalistą. Zapytajmy krewnych, bliskich, znajomych. Może znają kogoś kompetentnego, kogo mogą nam zdecydowanie polecić. Bliscy nie zawsze jednak wiedzą o naszych problemach, szczególnie dotyczących interesów.
Aktualnie kopalnią wiedzy jest internet. Każda renomowana kancelaria ma założoną stronę internetową, gdzie jesteśmy w stanie poznać jej specjalizację i profil świadczonych usług (źródło). Poszukiwania należy rozpocząć od wybrania interesującej nas kancelarii, a dopiero wówczas powinien nas zainteresować radca prawny. Godne uwagi są przede wszystkim kancelarie prowadzące działalność od dłuższego czasu, które mają już wyrobioną renomę i zdobyły zaufanie klienta.