W jakim celu przeprowadza się ocenę 360 stopni?

Od wielu lat podwładni podlegają sprawdzaniu. Niegdyś wykorzystywano na ten cel ścisłe zasady, a praca przeprowadzana była pod ostrym nadzorem szefów. Dzisiaj, aby uzyskać informacje na ile dobrze pracujemy opracowane zostały różnorakie techniki oceny. Ocena pracownicza ułatwi menagerowi dokonać odpowiedniej selekcji, ale też dać nagrody tych najlepszych i odpowiednio ich zachęcać.

Wśród najpowszechniejszych i zarazem tych najlepszych metod znajduje się technika, a w sumie ocena 360 stopni. Chodzi w niej o badanie całego otoczenia członka zespołu i tym sposobem dokonywana jest jego analiza. Taki rodzaj kontroli zaliczany jest do nadzwyczaj sprawiedliwych, ponieważ nagromadzone dane pochodzą nie tylko od samego badanego, ale też jego partnerów, współpracowników, i nawet klientów, z jakimi miał styczność. Badanie to przekazuje więc dużo wskazówek odnośnie kompetencji ocenianego i daje bardziej go zmobilizować znając opinie na jego temat ze źródeł zewnętrznych. Koledzy mogą powiedzieć kilka słów w temacie badanego dostarczając informacje na temat jego konkretnych postępowań w pracy, sam oceniany, tymczasem ma możliwość swoistej samooceny, co też (nasze linki) pomaga mu zrekompensować swe ewentualne błędy w pracy.

Autor: materiały prasowe

Sama ocena 360 stopni wpływa też na zaspokajanie oczekiwań pracowników i całościowej organizacji, ponieważ szacuje postępy pracy i daje ilustrację wszelkich błędów. To zdaje się być kwestią kluczową do zarządzania zdrowego, silnego jak również skutecznego zespołu. Znalezienie luk ma pomóc lepiej zmotywować ludzi i sprawić, iż będą bardziej pochłonięci i zżyci z firmą.

W aktualnych czasach zdaje się istotną sprawą, aby pracownicy nie byli tylko maszynką do zaliczania planów ilościowych. Obecnie kładzie się olbrzymi nacisk na jakość realizowanych zadań. Aby osiągnąć to w pełni należy o nich zadbać. To, czego nie mają i jak czują się w pracy pomoże rozwikłać właśnie Ocena pracownicza . Oczywiście skupia ona też uwagę na rezultatach pracy określonej osoby, bo to przecież jest równie istotne.