O czym nie powinien zapomnieć młody właściciel firmy – krótki poradnik

Otwieranie własnej firmy nie jest proste. Należy dopełnić wiele formalności, wymagany jest kapitał początkowy oraz szczypta… szczęścia. O czym jeszcze nie powinniśmy zapomnieć?

Logo

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Własna działalność gospodarcza zaczyna się od konceptu. Teoretycy biznesu nie mają wątpliwości – udana firma opiera się na unikalnym towarze. Musi reagować na potrzeby klientów i zaspokajać je. Dobrze, aby wypełniało niszę rynkową, a więc stanowiło towar lub usługę, jakich dotychczas nikt nie zaoferował. Sam patent to jednakże za mało. Nasz produkt, choćby byłby najwyższej jakości, nie – wypatrz promocje – przykuje uwagi klientów, jeśli nie zatroszczymy się o jego odpowiednie opakowanie. Pamiętajmy o roli kolorów – czarny pasuje do towaru ekskluzywnego, błękit – do produktów dedykowanych dla maluchów, zielony – do tych wytwarzanych w sposób naturalny, a pomarańczowy – do firm, które chciałyby zaakcentować swoją nowoczesność. Decydując się na kolorystykę opakowania, nie zapominajmy, że musi ona uzupełniać logotyp, to znaczy autor (polecamy serwis) towarowy (czytaj więcej). Powinniśmy delegować jego wykonanie profesjonalnemu fachowcowi. Dzięki temu będzie ono niepowtarzalne, przyciągnie uwagę potencjalnych konsumentów i zręcznie nawiąże do charakterystyki towaru.

Sam znak towarowy to jednak nie wszystko. Musimy zadbać o jego zabezpieczenie. Prawo ochronne na znak towarowy stoi po stronie jego właściciela i zakłada kary dla tych, którzy chcą go sobie przywłaszczyć. Powinniśmy jednakże pamiętać, że samo zlecenie zaprojektowania logotypu nie zapewnia jego zabezpieczenia. Jeżeli zakładamy działalność na Pomorzu, wpiszmy w wyszukiwarce hasło „biuro patentowe Gdańsk”, a uzyskamy dane najbliższej siedziby. Na miejscu otrzymamy wszystkie informacje, a urzędnicy wytłumaczą, jak funkcjonuje prawo ochronne na znak towarowy. Spis urzędów przejrzymy także na stronie online Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Wystarczy kliknąć w obszar wyszukiwań i wpisać hasło „biuro patentowe Gdańsk”. Uzyskamy nie tylko adresy urzędów, ale również wiadomości o różnego rodzaju wydarzeniach, konferencjach oraz odnośniki do publikacji poświęconych tematowi.