Jak dobrać nowoczesny sprzęt na podróż w góry?

Karkonosze, droga na Szrenicę

Autor: Anna Więckowska
Źródło: Anna Więckowska
Nasze wędrówki są coraz częstsze i coraz chętniej decydujemy się na przeżycie emocjonującej przygody. Jednym z najbardziej interesujących sposobów na spędzenie wolnego czasu, jest podróż w nieznane, zdobywanie szczytów i noce spędzone pod namiotem. Osoby które kochają dreszczyk emocji będący nieodzownym elementem takich wypraw, to nierzadko pasjonaci, którzy za żadne skarby nie zamieniliby spartańskich warunków na najbardziej wyszukany hotel. Jednak doświadczeni turyści doskonale wiedzą, że bazą udanej wycieczki jest dobre przygotowanie.

Jednym z najważniejszych elementów, są buty trekkingowe ((link do artykułu)). Często chodząc po górach nie zwracamy na nie uwagi, do chwili, kiedy zaczną boleśnie obcierać stopy lub przemakać. Nieodpowiednio dobrane obuwie, potrafi zepsuć nawet najciekawszą eskapadę.
Górskie ścieżki ze spadzistymi podejściami lub forsujące wędrówki po trudnym terenie, to warunki, w których najlepiej sprawdzą się buty trekkingowe. Cholewka sięga nad kostkę i daje dobrą stabilność nogi. Chroni tym samym przed skręceniem stawu skokowego podczas chodzenia po ostrym terenie. Specjalistyczny sklep turystyczny, w którym kupimy profesjonalne obuwie i sprzęt górski, to np. The North Face.

Sklep turystyczny jest miejscem, które koniecznie powinniśmy odwiedzić przed wyjazdem. Podstawowym sprzętem, który trzeba wziąć ze sobą na wycieczkę, jest oczywiście namiot. Wybór namiotu zależy od jego przeznaczenia, czyli od tego, gdzie się wybieramy i ile ludiz będzie w nim nocowało. Niezależnie jednak od wielkości i przeznaczenia namiotu, priorytetowa sprawą jest jego stopień wodoodporności. Namioty, mają przede wszystkim zabezpieczać mieszkańców przed wilgocią, bez względu na panująca pogodę. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej albo jedziemy własnym środkiem transporu, warto zobaczyć kuchenki turystyczne i wybrać właściwy model. Gorąca herbata i ciepły posiłek na zawołanie, znacznie umilą nam życie.

Kolejnym elementem, który musimy ze sobą zabrać jest śpiwór. Jedną z najistotniejszych cech, na jakie musimy zwrócić uwagę decydując się na zakup, jest jego kształt. Ma to spory wpływ na wagę oraz wielkość śpiwora, co jest bezpośrednio związane z indywidualnymi potrzebami.

Czy jesteś uradowany z treści tego wpisu? Jeżeli tak, to daję także mój odsyłacz do kolejnej strony. Namawiam!

Zewnętrzna część „worka do spania” zwykle wykonana jest z tkanin syntetycznych. Użycie sztucznych materiałów gwarantuje lekkość i zapewnia ochronę przed zabrudzeniami, a w razie potrzeby śpiwory czyści się w łatwy sposób.