Triathlon: jak się przygotować?

Biegasz dosyć regularnie? Poza tym potrafisz dobrze pływać i lubisz wycieczki na rowerze? A zatem czemu nie spróbować swoich sił w triathlonie? Sprawdź jak się do niego przygotować, żeby być w świetnej formie, osiągnąć zamierzony cel i nie nabawić się kontuzji.

Jazda na rowerze

Autor: Lenny
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że istnieje kilka form triathlonu wśród, których wymienić możemy zawody długodystansowe i krótkodystansowe. Wybierz wyzwanie, które najbardziej odpowiada Twojemu poziomowi i czasowi jaki pozostał do zawodów. Od czego zatem rozpocząć przygotowanie do triathlonu? Przede wszystkim postaw sobie realny cel. Od niego zależy jak będzie wyglądał Twój program przygotowań. W dodatku założenie sobie celu ma efekt motywacyjny. Odliczaj dni do triathlonu, notując w dzienniku przygotowań wszystko, co robisz. W ten sposób będziesz mógł zobaczyć swój progres i będziesz wiedział ile jeszcze przed Tobą. Planowanie jest fundamentem sukcesu w każdej sferze życia, w sporcie również!

Przygotowanie do triathlonu to nie tylko poznanie swoim możliwości, a także słabości. Początkowa praca, którą musisz włożyć w przygotowania polega na wyłączeniu lub chociaż zredukowaniu elementów, które mogłyby przeszkodzić w osiągnięciu danego celu. A więc jakie są Twoje słabości? Zrób uczciwy rachunek sumienia! Lista potencjalnych przeszkód wiąże się ze sferami takimi jak: styl życia, żywienie, podatność kontuzje oraz taktyka. Przygotowanie do triathlonu najlepiej zacząć rok przed zawodami. Ten okres powinieneś podzielić na etapy treningowe. W pierwszej kolejności należy skupić się na poprawieniu kondycji i stopniowym zwiększaniu intensywności treningu.

Pływanie

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Twoim następnym celem powinno być pobijanie własnych rekordów a podczas ostatniego tygodnia przed wyścigiem będziesz częściowo zmniejszać intensywność wysiłku – wskazane jest biegania, jazda na rowerze i basen, ale po prostu na nieco mniejszych dystansach i z mniejszym wysiłkiem, by pozwolić organizmowi na regenerację.

Plan przygotowań do triathlonu musi wiązać się ze zwiększeniem szybkości, wytrzymałości siłowej i wytrzymałości beztlenowej. Ważne, by naprzemiennie i systematycznie uprawiać trzy dyscypliny, różnicować treningi, planować sobie jeden dzień w tygodniu na zebranie sił a na weekend warto zaplanować najdłuższy trening. Dzięki dobremu przygotowaniu przekonasz się, że triathlon to nie tylko wyzwanie, ale także wspaniała zabawa, w której możesz brać udział przez wiele lat. A więc do zobaczenia na mecie!