Triathlon: jak się przygotować?

Biegasz dosyć regularnie? Poza tym potrafisz dobrze pływać i lubisz wycieczki na rowerze? A zatem czemu nie spróbować swoich sił w triathlonie? Sprawdź jak się do niego przygotować, żeby być w świetnej formie, osiągnąć zamierzony cel i nie nabawić się kontuzji.

Jazda na rowerze

Autor: Lenny
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że istnieje kilka form triathlonu wśród, których wymienić możemy zawody długodystansowe i krótkodystansowe. Wybierz wyzwanie, które najbardziej odpowiada Twojemu poziomowi i czasowi jaki pozostał do zawodów. Od czego zatem rozpocząć przygotowanie do triathlonu? Przede wszystkim postaw sobie realny cel. Od niego zależy jak będzie wyglądał Twój program przygotowań.

Jeśli podoba Ci się ten tekst, to na pewno zafascynują Cię także praktyczne wskazówki, które odnajdziesz tutaj – one pochłoną Cię bez reszty.

W dodatku założenie sobie celu ma efekt motywacyjny. Odliczaj dni do triathlonu, notując w dzienniku przygotowań wszystko, co robisz. W ten sposób będziesz mógł zobaczyć swój progres i będziesz wiedział ile jeszcze przed Tobą. Planowanie jest fundamentem sukcesu w każdej sferze życia, w sporcie również!

Przygotowanie do triathlonu to nie tylko poznanie swoim możliwości, a także słabości. Początkowa praca, którą musisz włożyć w przygotowania polega na wyłączeniu lub chociaż zredukowaniu elementów, które mogłyby przeszkodzić w osiągnięciu danego celu. A więc jakie są Twoje słabości? Zrób uczciwy rachunek sumienia! Lista potencjalnych przeszkód wiąże się ze sferami takimi jak: styl życia, żywienie, podatność kontuzje oraz taktyka. Przygotowanie do triathlonu najlepiej zacząć rok przed zawodami. Ten okres powinieneś podzielić na etapy treningowe. W pierwszej kolejności należy skupić się na poprawieniu kondycji i stopniowym zwiększaniu intensywności treningu.

Pływanie

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Twoim następnym celem powinno być pobijanie własnych rekordów a podczas ostatniego tygodnia przed wyścigiem będziesz częściowo zmniejszać intensywność wysiłku – wskazane jest biegania, jazda na rowerze i basen, ale po prostu na nieco mniejszych dystansach i z mniejszym wysiłkiem, by pozwolić organizmowi na regenerację.

Plan przygotowań do triathlonu musi wiązać się ze zwiększeniem szybkości, wytrzymałości siłowej i wytrzymałości beztlenowej. Ważne, by naprzemiennie i systematycznie uprawiać trzy dyscypliny, różnicować treningi, planować sobie jeden dzień w tygodniu na zebranie sił a na weekend warto zaplanować najdłuższy trening. Dzięki dobremu przygotowaniu przekonasz się, że triathlon to nie tylko wyzwanie, ale także wspaniała zabawa, w której możesz brać udział przez wiele lat. A więc do zobaczenia na mecie!