Zanim wyruszysz w góry

To właśnie one. W końcu nadeszły. Długie dni wyczekiwane, wytęsknione i wymarzone. Pełne ciepła, morza, góry i radośnie spędzonego czasu. Pora wypoczynku i oddechu, ucieczki od rutyny i nijakości. Wizytujemy nasz ulubiony sklep górski i już pora wyjazdu. Najukochańsza pora w roku – wakacje.

Co kupić

Piękno gór

Źródło: bestoutdoorphotos.com

Destynacji letnich wyjazdów jest ogromna liczba. W tym tekście zajmiemy się dokładniej jednym z nich – górom. W naszym kraju wakacje w górach są dość modne, ale o wielu sprawach zwiedzający mają małą wiedzę. A właściwie o tym, o czym nie należy zapominać, przeszukując sklep górski przed wyprawą.

Najważniejszym nabytkiem są naturalnie buty trekkingowe. W wyżyny nie należy wyruszać w trampkach, czółenkach, butach na obcasach, sandałkach czy innym, przystosowanym tylko do spacerowania po nizinnych i nietrudnym terenie, obuwiu. Rzecz jasne jeżeli pragniemy się podjąć znaczniejszego zadania, niż spokojne górskie szlaki, buty trekkingowe powinny zostać zamienione na buty wspinaczkowe. To trzeba napisać wprost: nekropolie są zapełnione lekkoduchami, którzy ruszyli w tatry w złych butach.

Niezbędne wyposażenie

Istotny jest również zakup poręcznego i ładownego plecaka, w którym upchniemy ciuchy na zmianę, jedzenie, karimaty i inne elementy bagażu. Jeśli chodzi o marki, niezłym wyborem są plecaki Deuter.

W trasę trzeba wziąć sprawną komórkę z wytrzymałym akumulatorem, trochę dodatkowych baterii, latarkę, kompas i szczegółowe mapy szlaków górskich. Dobrze jest też mieć przy pasie walkie-talkie, zestaw nawigacja satelitarna i ważne numery do TOPR – takie akcesoria sprzedaje każdy większy sklep turystyczny. Zwykle nie ma czasu, by czekać na ich przylot, stąd wzięcie apteczki podróżnej potrafi uratować życie.Jak sądzę, nie muszę wam przypominać o racjach żywnościowych (stare dobre konserwy) oraz o zapakowaniu ze sobą… zdrowego rozsądku.

Jak wrócić cało z gór

Górska wyprawa

Źródło: www.citypictures.net

Skoro już poruszamy zasady bezpieczeństwa w górach, kilka słów na ten temat. Warto jest pamiętać o dwóch zasadach. Jedną z nich jest wykupienie ubezpieczenia. Bardzo często nawet gdy zachowamy zasady bezpieczeństwa może się nam przydarzyć wypadek. Opłaty za leczenie mogą być drogie i dobrze o tym pamiętać. Po co do kłopotów ze zdrowiem dodawać kłopoty finansowe? Lepiej nabyć ubezpieczenie i mieć ten problem z głowy.

Inną ważną sprawą jest zawsze powiedzenie komuś o aktualnym celu wyprawy konkretnego dnia przed wyruszeniem na szlak. Dzięki temu ktoś zauważy, że przykładowo nie ma nas i zadzwoni po pomoc. W przeciwnym wypadku przez kilka dni ludzie mogą nie wiedzieć o naszym zaginięciu, a przecież w momencie wypadków natychmiastowa pomoc jest nieodzowna.

Góry są piękne, ale warto zadbać o to, by z naszej wycieczki wrócić cało i móc opowiedzieć o niej przyjaciołom.

Źródło: szostaki.pl