Zanim wyruszysz w góry

To właśnie one. W końcu nadeszły. Długie dni wyczekiwane, wytęsknione i wymarzone. Pełne ciepła, morza, góry i radośnie spędzonego czasu. Pora wypoczynku i oddechu, ucieczki od rutyny i nijakości. Wizytujemy nasz ulubiony sklep górski i już pora wyjazdu. Najukochańsza pora w roku – wakacje.

Co kupić

Piękno gór

Źródło: bestoutdoorphotos.com

Destynacji letnich wyjazdów jest ogromna liczba. W tym tekście zajmiemy się dokładniej jednym z nich – górom. W naszym kraju wakacje w górach są dość modne, ale o wielu sprawach zwiedzający mają małą wiedzę. A właściwie o tym, o czym nie należy zapominać, przeszukując sklep górski przed wyprawą.

Najważniejszym nabytkiem są naturalnie buty trekkingowe. W wyżyny nie należy wyruszać w trampkach, czółenkach, butach na obcasach, sandałkach czy innym, przystosowanym tylko do spacerowania po nizinnych i nietrudnym terenie, obuwiu. Rzecz jasne jeżeli pragniemy się podjąć znaczniejszego zadania, niż spokojne górskie szlaki, buty trekkingowe powinny zostać zamienione na buty wspinaczkowe. To trzeba napisać wprost: nekropolie są zapełnione lekkoduchami, którzy ruszyli w tatry w złych butach.

Niezbędne wyposażenie

Istotny jest również zakup poręcznego i ładownego plecaka, w którym upchniemy ciuchy na zmianę, jedzenie, karimaty i inne elementy bagażu. Jeśli chodzi o marki, niezłym wyborem są plecaki Deuter.

W trasę trzeba wziąć sprawną komórkę z wytrzymałym akumulatorem, trochę dodatkowych baterii, latarkę, kompas i szczegółowe mapy szlaków górskich. Dobrze jest też mieć przy pasie walkie-talkie, zestaw nawigacja satelitarna i ważne numery do TOPR – takie akcesoria sprzedaje każdy większy sklep turystyczny. Zwykle nie ma czasu, by czekać na ich przylot, stąd wzięcie apteczki podróżnej potrafi uratować życie.

Zajmujący wpis? Jeśli tak myślisz, to kliknij tu, wyczerpujący artykuł, który w tamtym miejscu się znajduje, też jest coś interesującego.

Jak sądzę, nie muszę wam przypominać o racjach żywnościowych (stare dobre konserwy) oraz o zapakowaniu ze sobą… zdrowego rozsądku.

Jak wrócić cało z gór

Górska wyprawa

Źródło: www.citypictures.net

Skoro już poruszamy zasady bezpieczeństwa w górach, kilka słów na ten temat. Warto jest pamiętać o dwóch zasadach. Jedną z nich jest wykupienie ubezpieczenia. Bardzo często nawet gdy zachowamy zasady bezpieczeństwa może się nam przydarzyć wypadek. Opłaty za leczenie mogą być drogie i dobrze o tym pamiętać. Po co do kłopotów ze zdrowiem dodawać kłopoty finansowe? Lepiej nabyć ubezpieczenie i mieć ten problem z głowy.

Inną ważną sprawą jest zawsze powiedzenie komuś o aktualnym celu wyprawy konkretnego dnia przed wyruszeniem na szlak. Dzięki temu ktoś zauważy, że przykładowo nie ma nas i zadzwoni po pomoc. W przeciwnym wypadku przez kilka dni ludzie mogą nie wiedzieć o naszym zaginięciu, a przecież w momencie wypadków natychmiastowa pomoc jest nieodzowna.

Góry są piękne, ale warto zadbać o to, by z naszej wycieczki wrócić cało i móc opowiedzieć o niej przyjaciołom.

Źródło: szostaki.pl