Wina z Italii – rodzaje

Autor: hlkljgk
Nie trzeba być amatorem wina, by znać takie nazwy jak na przykład Chianti, Marsala lub Bardolino. Te wina włoskie to jedne spośród najbardziej popularnych oraz docenianych win na świecie. Nic w tym nadzwyczajnego. Włochy zaliczają się najstarszych rejonów, zajmujących się uprawą winogron.

Dziś na obszarze kraju hodowanych jest powyżej 2000 rozlicznych kategorii winogron. Działa tam przeszło milion winnic. Dostarczają one blisko 15% globalnej produkcji wina. Włochy to globalny lider w tej dziedzinie, zaś wina włoskie to klasa sama w sobie.

Białe wino

Do produkcji białego wina używa się z reguły jasne grona. Co nie oznacza, że ciemna klasa tych owoców się do tego nie przydaje. Białe wino produkuje się dzięki fermentacji czystego moszczu, czyli soku ze świeżo wyciśniętych owoców. Najbardziej znane białe wino (zobacz: wino terra) we Włoszech to Soave. Swoją popularność zawdzięcza atrakcyjnej cenie oraz wybornym walorom smakowym. To wino posiadające względnie słaby aromat. Degustując je wyczujemy migdałową nutę. Kosztując tego białego wina ma się nieodparte wrażenie lekkości i harmonii.

Czerwone wino

Jak poprzednio w wspominaliśmy, białe wino produkuje się z wykorzystaniem fermentacji czystego soku, z kolewino (jakiepolskie winateraz kupić)erwone wino powstaje w za pomocą skórek i pestek winogron. Występuje ono w wielorakich odcieniach czerwieni: od purpury, przez rubinowy, ceglasty, wiśniowy, po czarno -czerwony. Czerwone wino przygotowuje się z ciemnych kiści zwanych potocznie czarnymi. Jedno spośród najbardziej znamienitych czerwonych win włoskich to z pewnością Bardolino. To wino wytrawne produkowane w prowincji Werona. Rekomendowane do pierwszych dań, salami, pieczeni oraz serów. Trzeba je podawać w temperaturze pokojowej.

Włosi – wielbiciele win

Do śniadania, obiadu, kolacji. Win włoskich nie powinno zabraknąć na stołach Włochów podczas żadnego z posiłków. Wskutek tego nie zadziwia fakt, że ludność tego państwa prowadzą jeżeli chodzi o spożycie wina. Mówiąc dokładnie zajmują drugie miejsce na świecie. Jeden mieszkaniec tego kraju wypija rokrocznie 70,8 litra wina.