Roztocze – cudowne obszary na rodzinny wypoczynek

Roztocze to region znajdujący się na pograniczu Polski i Ukrainy i wyróżniający się niebywale urozmaiconą rzeźbą terenu. Świetnie współgrają tu ze sobą niestrome wzniesienia, cudowne parowy i jary, piękne rzeki i bukowo – jodłowe lasy. Wśród urokliwego krajobrazu wspaniale prezentują się zabytki będące pamiątką po mieszkających tu kiedyś przedstawicielach przeróżnych kultur.

Roztocze, zwierzyniec

Autor: Jacek Becela
Źródło: http://www.flickr.com
Stolicą Roztocza jest Zamość, nazywany perłą renesansu. Z uwagi na swoje walory architektoniczne, zamojska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Do najbardziej ciekawych miejskich obiektów zaliczyć można: siedemnasto-wieczny klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową i słynnymi wachlarzowatymi schodami, ormiańskie kamienice, klasycystyczną katedrę z szesnastego wieku oraz Arsenał.

Najbardziej wartościowe przyrodniczo obszary znajdują się w środkowej części rejonu. Zostały one objęte ochroną w postaci Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zalążkiem Parku był zwierzyniec utworzony w 1593 r. przez kanclerza Jana Zamoyskiego – znanego miłośnika zwierząt i wytrawnego myśliwego. Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec – w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał w wyniku przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu. W Zwierzyńcu znajduje się również staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół św. Jana Nepomucena (tysiąc dziewięćset czterdziesty siódmy rok). Nieopodal Zwierzyńca znajduje się interesująca atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one znaczącą ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu około osiemdziesiąt gatunków ptaków oraz bardzo dużo unikatowych gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to także miejsce, gdzie swój dom odszukały koniki polskie – rasa powstała na skutek krzyżówki tarpana z koniem domowym. Wielbiciele pięknych pejzaży powinni udać się na Bukowa Górę, skąd roztacza się fantastyczny krajobraz złożony z różnobarwnych pasów pól uprawnych.

Bardzo interesującym i pięknym zakamarkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca współcześnie Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest szczególnie atrakcyjne w czerwcu, kiedy odbywają się w nim rozmaitego rodzaju imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej.

Ważnym miejscem na Roztoczu jest Porytowe Wzgórze znajdujące się na obszarze Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W tysiąc dziewięćset czterdziestym czwartym roku iała tutaj miejsce największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Na pamiątkę tego zdarzenia stworzono tu cmentarz i odsłonięto pomnik.

Znany wszystkim z wiersza Jana Brzechwy Szczebrzeszyn wyróżnia się uroczym położeniem w zalesionej dolinie rzeki Wieprz. Nie mogło tu naturalnie zabraknąć pomnika chrząszcza, który tak samo jak za życia poety nadal brzęczy w szczebrzeszyńskiej trzcinie. Do najcenniejszych tutejszych zabytków należą XVI-wieczna cerkiew i siedemnastowieczna renesansowa synagoga. Warto nadmienić,że w okolicach miasteczka stworzono Szczebrzeszyński park krajobrazowy, gdzie w tzw.

Jeżeli niesamowicie ekscytuje Cię opisywana w tym artykule sprawa, to poza tym zobacz ofertę w serwisie (www.pischool.pl/hiszpanski/). Z pewnością odnajdziesz w niej coś ciekawego dla siebie.

„Piekiełku” występuje sporo przepięknych, lessowych wąwozów. Ze Szczebrzeszyna do Narola przebiega bajeczny szlak rowerowy podczas przemierzania, którego, można w pełni poznać wdzięk okolicy.

Dużą atrakcją przyrodniczą jest także rezerwat Szum, na obszarze, którego znajduje się dolina potoku Szum z uroczymi wodospadami nazywanymi szumami. Przy okazji powinno się wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z osiemnastego wieku Godny uwagi jest także Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb. Mnóstwo dzieł miejscowych artystów zostało umieszczonych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.

Piwosze powinni odwiedzić Krasnystaw, gdzie odbywa się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Do najogromniejszych atrakcji imprezy należą: korowód chmielakowy, kiermasze, koncerty kapel ludowych, wybory Miss Chmielaków i naturalnie degustacja lokalnego piwa. Korzystając z bytności w mieście warto zwiedzić Muzeum Regionalne i zobaczyć kościół św. Franciszka z osiemnastego wieku. Entuzjaści podróży po Polsce z pewnością zainteresują się propozycją wczasów w Bieszczadach – źródło artykułu.