Co ty wiesz o odlewach?

W tym oto niedługim tekście opiszę, czym zajmują się odlewnie, jakie są rodzaje odlewów i kilka innych, z pewnością użytecznych informacji. Najpierw przyjrzyjmy się definicji odlewania. Odlewanie to metoda wytwarzania elementów, polegająca na wlewaniu rozgrzanego, upłynnionego metalu albo stopu do specjalnie przygotowanych form kształtujących.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Każdy proces trzeba zacząć od wykonania formy, z której robi się odlewy.

Technologia umożliwia wykonanie mocno skomplikowanych kształtów, rzadko niezbędna jest specjalna szlifierka po odlewie. Teraz zajmiemy się rodzajami odlewania.

Odlewy kokilowe są używane najczęściej przy cynku i cynie. Polegają na wpuszczeniu ciekłego surowca do permanentnej formy, którą nazywa się kokilem. TechnologTechnologia (http://rfid.zone/sensor-tadpol-wykrywa-zmiany-wilgotnosci/)je się znikomą chropowatością produktu, a także dużą dokładnością. Dodatkowo nie zajmuje wiele czasu, przez co jest bardziej energooszczędna. Należy zaznaczyć, iż jest to dość stara technologia. Wymyślono ją prawie dwieście lat temu i miała kluczową rolę w postępie technologicznym doby Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają stopy aluminium.

Odlewy ciśnieniowe wyróżniają się tym, że najpierw forma jest naciskana wielkim ciężarem, a potem upłynniony stop wtryskuje się pod ogromnym ciśnieniem. To chętnie wykorzystywana metoda. Jej popularność pochodzi ze sporej jakości produktu i prędkości procesu. Często stosowana przy wielkich seriach produkcyjnych. Odlewy ciśnieniowe dzielą się na dwa rodzaje – z gorącą i chlodną komorą tłokową. Odmiany są w użyciu w zależności od stopu.

Ostatnim pojęciem, jakie chciałbym wam przedstawić, jest wyżarzanie. Zapewne się domyślacie, że to swego rodzaju obróbka cieplna. Substancję metalową nagrzewa się do odpowiedniej temperatury, utrzymuje w tym stanie przez dłuższy czas, a następnie powoli chłodzi. Czyni się tak, by zniknęły wszelkie chropowatości w strukturze odlewu. W zależności od rodzaju surowca i stopnia naprężeń i niejednorodności, stosuje się inne temperatury i czasy ekspozycji. Oto najpopularniejsze metody wyżarzania: odprężające, niezupełne i wykorzystujące przemianę izotermiczną – dużo więcej tu.

Finito. Wierzę, że po lekturze odlewy przestały odlewy – sprawdź niskie ceny na żywice elastyczne – http://odlew.com.pl/oferta-ebalta/poliuretanowe-zywice-elastyczne -la was czarną magią.

Źródło: Alwro S. A.