Jakie dokumenty jesteśmy zobowiązani przechowywać, prowadząc działalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza to idealny pomysł dla ludzi, jacy nie lubią mieć nad sobą szefa oraz mają fenomenalny pomysł na biznes. Nie opłaca się bowiem zakładać kolejnego sklepu z ubraniami w małym mieście, w jakim nie ma zbyt wielu klientów. Jeśli jednak znaleźliśmy niszę, w jakiej moglibyśmy się realizować i jest na nią rzeczywiste zapotrzebowanie, nie ma żadnej przeszkody, aby założyć swoją firmę.

szafka na dokumenty

Autor: Timm Suess
Źródło: http://www.flickr.com
Należy oprócz tego pamiętać, iż z jej prowadzeniem związanych jest wiele obowiązków, a jeden z nich to obowiązek archiwizowania dokumentacji, która wskazuje na nasze działania. Druk założenie firmy (zapoznaj się ze szczegółami) jest pierwszym z druków, jaki musimy mieć w archiwum. Nigdzie nie jest wskazane, przez jaki długi czas musimy archiwizować dokumenty zgłoszeniowe, toteż na wszelki wypadek dobrze je mieć aż do czasu zakończenia naszej działalności. Poza dokumentami potwierdzającymi rejestrację konieczne są wszelkie dokumenty rozliczeniowe oraz płatnicze, które wysyłamy do ZUS-u.

Dokumenty wyżej zaprezentowane są to dokumenty niezbędne w przypadku kontroli ZUS-u. Drugim typem dokumentów są dokumenty podatkowe, czyli faktury VAT, księgi podatkowe lub kopie rachunków, które były przez nas wystawione oraz mogą być kontrolowane przez Urząd Skarbowy. Trzecim rodzajem dokumentów są dokumenty pracownicze, do jakich zalicza się między innymi dokumenty odnoszące się do okresu zatrudnienia albo wynagrodzenia otrzymywanego przez określonego pracownika. Są to dokumenty (zobacz zlecenie zniszczenia dokumentów z danymi osobowymi), jakie będą konieczne ludziom pracującym w ZUS-ie do obliczenia renty bądź emerytury przysługującej osobie zamierzającej zakończyć pracę na pełnionym dotąd stanowisku.

Dokumenty, w zależności od ich rodzaju, trzeba zachować od 5 do nawet pięćdziesięciu lat. Pamiętaj o tym, jeśli nie chcesz mieć komplikacji z urzędami, jakie mogą przerodzić się w naprawdę ogromne kłopoty w sytuacji jakiejkolwiek kontroli. Niektóre z dokumentów można archiwizować w formie elektronicznej. Dla pracowników na pewno bardziej znaczący jest wymiar urlopu wypoczynkowego , z tego powodu ty jako właściciel powinieneś zatroszczyć się o całą dokumentację albo zaangażować kogoś, kto dopilnuje kwestii odnoszących się do dokumentów oraz nie zgubi papierów wskazujących na rozliczenie delegacji zagranicznej .