Czym jest harcerstwo, na czym polega udział w takiej organizacji? Jak zostać harcerzem?

Co można robić w harcerstwie? Jesteśmy w stanie wybierać się na wycieczki, różne biwaki, zloty i obozy. Możemy nauczyć się wielu ciekawych rzeczy, przykładowo, jak posługiwać się mapą i kompasem, w jaki sposób tropić i nie dać się wytropić, budować prycz oraz stelaż, poznać alfabet Morse’a oraz zaznajomić się z szyframi, oraz jak się odpowiednio nimi posługiwać, ale także jak udzielać pierwszej pomocy, poradzić sobie samemu w dziczy i co jesteśmy w stanie upichcić z puszczańskich przysmaków.

składnica harcerska

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com

Zdecydowanie zapoznasz ludzi, których wartości moralne przez wiele lat nie uległy zmianie, zaś w ich życiu społecznym najistotniejsze są duch przyjaźni oraz przygody. Prawdziwych przyjaciół odnajdziesz właśnie w harcerstwie. (podstawowe wyposażenie: Busola) Najbardziej magiczne jest ognisko, jakie łączy wszystkich harcerzy i harcerki, oraz wyjątkowy klimat, jaki możemy poczuć tylko w takim momencie. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że harcerstwo w naszym kraju jest trochę odmienne niż skauting, jaki jest bardzo popularny na całym świecie. Skauci bardziej koncentrują się na poznawaniu Ziemi, zaś harcerze na duchu przygody, koleżeństwie i niepodległości narodowej. Polscy harcerze zrzeszają się w związki, które odróżniają się od siebie metodą oraz sposobem wychowania religijnego.

Czy ta tematyka Cię pasjonuje? Jeśli tak, to przejrzyj link (https://www.rehabilitacje.org/krioterapia), pod jakim odnajdziesz niezbędne Ci informacje – zobacz, że Cię zainteresują na długo.

ZHR, ZHP (co oznacza Związek Harcerstwa Polskiego) i SHK „Zawisza” (czyliStowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”) istnieją na obszarze całego kraju, dlatego nie trzeba ich jakoś bardzo szukać. Na pewno znasz choć jedną osobę, jaka do nich przynależy. Istnieją także związki działające jedynie w wybranych regionach, więc automatycznie ich członków jest mniej i trudniej do nich trafić. Gdy już wybierzesz się na pierwszą zbiórkę i stwierdzisz, że jest to coś, co ci się bardzo podoba, to spytaj rodziców o pisemną zgodę.

harcerstwo

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com

Oni przede wszystkim muszą być poinformowani o twojej działalności w harcerskim życiu. Ważny jest również kontakt bezpośredni przykładowo z zastępowym albo drużynowym. Stąd nie zapomnij podyktować swojego numeru tel. i poprosić o numer telefonu zastępowego. Pamiętaj, iż harcerstwo nic nie kosztuje, bo to forma działania społecznego. Jeśli ktoś będzie chciał od ciebie wielkich sum, na pewno nie jest harcerzem. Wiadomo, zbierane są sporadyczne składki, ale nie wynoszą one więcej niż 50 zł na rok. Akcesoria harcerskie dostępne są w specjalnych sklepach, jak składnica harcerska. Jesteśmy w stanie tam zakupić wszystko czego potrzebuje prawdziwy harcerz. Przykładowe akcesoria do przejrzenia: wyposażenie dla harcerza.