W jaki sposób najlepiej troszczyć się o zdrowie psa?

Zwierzęta towarzyszą ludziom od dawnych czasów. Jak tylko ludzie w czasach prehistorii nauczyli się wykazywać lepszą inteligencją, niż ich bracia mniejsi, pojęli, że zwierzęta potrafią służyć do czegoś więcej niż do zdobywania mięsa i skór. Narodziła się idea hodowli, a wilki, które w następnych tysiącleciach bardzo długo i stopniowo przekształcały się w nieco inny gatunek, poniekąd współcześnie znany nam jako psy rasy husky czy malamut, były oswajane częściowo jako dodatkowi członkowie rodzin, i wyjątkowo czujne i przydatne narzędzia: do tropienia, do ostrzegania przed zagrożeniem, do wypasania stad kóz i owiec.

Dzisiaj niektórzy nie mogą wyobrazić sobie istnienia bez psów czy kotów. Psy są przyjaciółmi wielu rodzin, wielu wdowom czy mężczyznom dotrzymuje towarzystwa jakiś rozpieszczony kot. Troszczymy się o te zwierzęta jak o najbliższych przyjaciół, a odpowiednio zadbane zwierzaki odwdzięczają się taką samą przyjaźnią, przede wszystkim w przypadku psów.

Szczeniak, pudel francuski

Autor: edgar0587
Źródło: http://www.sxc.hu

Żeby jednak taki kundel do końca życia był wiernym i zadowolonym towarzyszem, bądź to samotnego człowieka, czy też licznej rodziny, powinien być dobrze zadbany. Ułatwiają to odpowiednio skomponowane do najróżniejszych ras i wieków pokarmy – wbrew popularnej opinii bardzo drobiazgowo badane, testowane i oglądane pod najróżniejszymi kątami, także przez doświadczonych, wiele oczekujących od karmy hodowców psów. Sucha karma dla psa jest niezbędna do jego zdrowego rozwoju. Karmy suche dla psów Animonda i inne są skomponowane tak, by dostarczyć odpowiednią dawkę potrzebnych witamin i minerałów każdej rasie. Karmy dla psów Pronature, Josera, Pedigree Pall i innych producentów oferuje każdy poważny internetowy sklep zoologiczny (zobacz ofertę serwisu zwierzakowo).

Istnieje niezwykle dużo bardzo uznawanych producentów takich karm, którzy chwalą się bardzo wykwalifikowaną ekipą zwierzęcych dietetyków, laborantów i niezwykle szczegółowo sprawdzanymi źródłami mięsa, z jakich wykonywana jest taka karma. Niektóre firmy proponują również karmy dostosowane do trybu życia i kondycji psa – przykładowo w zależności od tego, czy został wykastrowany, czy też nie – ofertę taką przedstawiają firmy Royal Canine i Ziwipeak Karmy dla psów są, w przeciwieństwie do tego, co się uważa, niezwykle ważnym elementem rozwoju i zdrowia naszych pupili. Choć oczywiście nigdy nie powinno się zapominać o właściwej porcji ruchu, szczepionkach, kontakcie z innymi psiakami i odpowiedniej porcji miłości.