Na czym polega rozproszone przetwarzanie danych

Od lat toczą się prace mające na celu stworzenie pierwszego na świecie komputera kwantowego. Ma być on tańszy od wcześniej używanych superkomputerów, a przez jego niezwykłe możliwości obliczeniowe będzie on ogromnie przydatny w kryptografii i przetwarzaniu informacji.

Komputer all-in-one Wind AE2220

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Wcześniej do tych zadań wykorzystywano bardzo drogie superkomputery, technologia narzuca jednak pewne ograniczenia na takie urządzenia. Skomplikowane kalkulacje w dalszym ciągu zajmują tego typu maszynom długie lata. W ostatnim czasie wprowadzono nietypowy sposób przetwarzania danych – przetwarzanie rozproszone. Zadanie obliczeniowe jest w tym wypadku podzielone między biorące udział w projekcie komputery, a całość danych jest kompilowana w tzw. chmurze.

Naukowe zastosowanie chmury

Daje to opcję łączenia w sieć kilka zaawansowanych maszyn, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy zwykłych, stacjonarnych komputerów. Osobom uczestniczącym w projektach badawczych zostają przekazane zestawy danych, które ich urządzenia opracowują, później przetworzone informacje są przekazywane na oddzielny serwer, gdzie są łączone. Szkoły wyższe i stowarzyszenia uniwersyteckie zachęcają do współdzielenia mocy obliczeniowej komputera w projektach badawczych.

Jeżeli takiego typu problematyka jest dla Ciebie ważna, to śmiało zerknij na serwis (www.abk.pl/kontakt/), który na pewno także przykuje Twój wzrok.

Time sheet

Autor: OTA Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Oprogramowanie sterujące całą operacją jest do pobrania bezpłatnie w internecie, należy tylko wpisać w wyszukiwarkę hasło „cloud computing”, żeby znaleźć szczegółowe instrukcje. Aktualnie trwające przedsięwzięcia dotyczą w dużej mierze zagadnień dotyczących nauk ścisłych. Uczestnik za udział w programie dostaje wirtualne punkty i jest regularnie zawiadamiany o postępie badań.

Komercyjne wykorzystanie chmury

Firmy funkcjonujące w branży IT bardzo szybko wymyśliły komercyjne zastosowanie dla technologii chmury. Zrezygnowano z rozpowszechniania profesjonalnego oprogramowania na fizycznych nośnikach za jednokrotną opłatą rzędu kilku tysięcy złotych. Dotyczy to głównie programów graficznych i edytorskich. Zamiast tego wprowadzono usługę abonamentową, która polega na używaniu oprogramowania będącego się w wirtualnej chmurze, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

Jeżeli publikowany tekst jest dla Ciebie wciągający, to spójrz też na pomocne teksty (http://www.apogit.pl/uslugi/wdrozenia-systemow), które zawierają intrygujące informacje – niewątpliwie Cię pochłoną kompletnie!

Jest to rozwiązanie, które pozwala na zapobieganiu piractwu komputerowemu, na czym zyskuje cała infrastruktura IT. Wynajem programów jest bowiem korzystny finansowo dla obu stron korzystających z tego rozwiązania.