Jakim sposobem naliczane są odsetki za zwłokę i kiedy powinno się wybrać podatek liniowy?

Jeśli w dobrym terminie nie płacimy zobowiązań podatkowych, wtedy niewątpliwie powinniśmy liczyć się z odsetkami za zwłokę. Tak więc prócz zaległości podatkowych, podatnik musi również rozliczyć się z odsetek. A jakim sposobem naliczane są odsetki za zwłokę?

jak obliczyć podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Odsetki za zwłokę liczy od dnia, który zachodzi po bezwarunkowym terminie poczynienia zapłaty, a więc od terminu ostatecznego. Odsetki za zwłokę mają także pewne ograniczenie czasowe, zdołają ulec przedawnieniu, jednak by doszło do przedawnienia powinno minąć multum czasu. Jeśli zobowiązanie podatkowe wygaśnie, wtedy zachodzi wygaśnięcie odsetek. Mając odsetki za zwłokę, można też złożyć podanie o ich umorzenie. Odsetki są wtenczas naliczane jedynie do dnia wniesienia podania, później trzeba czekać na decyzję. Jeżeli decyzja o umorzenie odsetek będzie negatywna, wtenczas odsetki są nadal naliczane. Odsetki mogą również pozostać odłożone lub rozłożone na raty (zobacz sprawdź ofertę).

pieniądze

Autor: Jonathan Rolande
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku roku możemy odmienić odmiany opodatkowania dochodu oraz wybrać choćby podatek liniowy stawka. Zanim jednak zdecydujemy się na tak szeroką zmianę, z pewnością winniśmy pomyśleć czy zmiana ta będzie dla nas odpowiednia. Podatek liniowy posiada niemało zalet, jedną z nich jest to, iż niezależnie od tego jak dużo zarabia biznesmen, podatek linowy zawsze ma stateczną stawkę. Stawka podatku liniowego wynosi 19 procent oraz szczególnie opłaca się biznesmenom, jacy zarabiają ponad 85 tysięcy na rok. Należałoby jednak pomnieć, iż jeżeli zdecydujemy się na pit program do rozliczania liniowy, wtedy wiąże on nas poprzez zupełny rok oraz nie mamy ewentualności przejścia na inną formę opodatkowania w konkretnym roku. Formę opodatkowania można odmienić poprzez Net (poprzez zaznaczenie opcji o aktualizacji danych), oraz także w urzędzie gminy oraz w urzędzie miasta poprzez złożenie stosownego formularza – CEIDG-1. Więcej na .