Opony od kuchni: czyli w jaki sposób wybrać odpowiednie ogumienie do naszego samochodu i rozgryźć niezrozumiałe symbole na oponach.

Każdy kierowca jest świadomy, iż zakup sprawdzonych opon, znacznie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zobaczmy, co jest ważne przy wyborze dobrego ogumienia.

Opona na feldze aluminiowej

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Opony zimowe a opony letnie.
Opony zimowe kontra opony letnie – pierwsza kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przed kupnem opon. Jak sama nazwa wskazuje, ogumienie zimowe stosuje się w okresie zimowym, natomiast ogumienie letnie w lecie. Zatem dwa razy w roku powinno się pamiętać o wymianie opon. Niektórzy jeżdżą przez okres 12-stu miesięcy wyłącznie na oponach zimowych, jednak nie jest to zalecana praktyka. Opony zimowe są przystosowane do odmiennych warunków pogodowych niż opony letnie.

Doskonale sprawdzają się na ośnieżonej i śliskiej nawierzchni. Przykładowo zimowe opony Kormoran , są zbudowane w taki sposób, aby podczas ruchu rozdrabniać, a następnie usuwać śnieg, który przedostaje się do zagłębień ogumienia. Ponadto opony zimowe mają lepszą przyczepność, dzięki czemu jazda jest zdecydowanie bardziej bezpieczna i komfortowa.

W przeciwieństwie od opon stosowanych w lecie, opony zimowe (przejdź do serwisu) mają więcej krzemionki, która powoduje, że takie ogumienie jest bardziej elastyczne oraz miękkie i nie twardnieje w niższych temperaturach. Różnica nie jest widoczna gołym okiem, ale każdy kierowca czuje zmianę w podczas jazdy. Opony letnie są przeznaczone do stosowania głównie na suchych nawierzchniach. Dlatego – w odróżnieniu do opon zimowych – nie posiadają tak dużo lamelek, rowków oraz nacięć, dzięki czemu zdecydowanie lepiej przylegają do nawierzchni.

Oznaczenie opon
Jeżeli jesteś kierowcą z pewnością zastanawiałeś się często nad trudnymi do zapamiętania symbolami znajdującymi się na oponach Twojego pojazdu. Przypomnimy Ci, co kryje się za tymi znakami.

w jaki sposób rozszyfrować oznaczenie opon?
Jeżeli kupujesz ogumienie do samochodu, koniecznie musisz znać specjalne oznaczenia, dzięki którym będziesz w stanie zakupić stosowny produkt. By uprościć Ci zakup opon, pokażemy Ci, co kryje się za konkretnymi symbolami, umiejscowionymi za każdym razem na ogumieniu.

Co określają konkretne symbole?
Niezależnie od marki ogumienia, które chcesz nabyć – czy to będą przykładowo opony Kleber albo opony Kormoran – musisz poznać rozmiar i datę produkcji ogumienia. Tak samo ważne jest to, czy opony mają nadaną homologację i do jakiej prędkości są przystosowane. I tak: litera H oznacza dopuszczalną prędkość, którą może rozwinąć auto. Znak E4 mówi nam, że opona ma europejską homologację. Charakterystyczna śnieżynka wskazuje na ogumienie zimowe. Litera R oznacza, że opona jest miękka, czyli przeznaczona do stosowania w samochodach osobowych.

Zawsze istotna jest wiedza z wielu tematów. Wtedy aktualny tekst (https://www.apollotour.pl/kierunki/wczasy-w-ameryce/brazylia) przyda się nam wszystkim. Aby ją zdobyć, powinniśmy przeczytać artykuł pod poniższym linkiem.

Jeżeli chcemy sprawdzić rozmiar ogumienia szukajmy go za każdym razem na bocznej krawędzi gumy.

Wybór odpowiednich opon jest niezmiernie ważny. Jeżeli będziemy kupować ogumienie w profesjonalnym sklepie, możemy liczyć na wsparcie wykwalifikowanego sprzedawcy. Więcej na