Krok po kroku pokazujemy jak założyć własną firmę

Dla sporej ilości ludzi własna firma wydaje się spełnieniem pragnień i ambicji oraz wyznacznikiem wolności zawodowej. Zakładanie własnej działalności gospodarczej, wbrew powszechnej opinii, nie jest sprawą trudną. Jak kreuje się kwestia zarejestrowania firmy? Trzeba pamiętać o kilku zagadnieniach.

Pieniądze na podatek

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Obecnie założyć firmę można w rzeczywistości już w ciągu jednego dnia.

Czy intryguje Cię taka tematyka? Jeśli tak, to wejdź na ten odnośnik i zdobądź cenne info również na podobnej stronie!

Jak to uczynić? Najpierw powinno się w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy przynieść wniosek CEIDG-1. Można także stworzyć przedsiębiorstwo przez sieć, ale w tym przypadku niezbędne jest posiadanie podpisu elektronicznego. Trzeba zaznaczyć, że zakładanie działalności gospodarczej jest zupełnie za darmo.

Gdy zainteresował Cię omawiany wątek, obejrzyj witrynę (http://www.eccotravel.eu/) a z pewnością zdobędziesz więcej informacji na to interesujące zagadnienie – nie zwlekaj tylko kliknij.

Po złożeniu wniosku, Urząd wysyła dane do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, podlegająca bezpośrednio Ministrowi Gospodarki), która dokonuje rejestracji przedsiębiorstwa, a także wysyła notatkę na ten temat do US oraz ZUS-u. Sami również powinniśmy się we właściwym według miejsca zamieszkania oddziale ZUS-u stawić w czasie 7 dni od dnia założenia firmy, aby dokonać zgłoszenia przedsiębiorcy jako osoby ubezpieczonej. Oczywiste jest również, by potem konsekwentnie i w odpowiednim terminie spłacać wszystkie składki za siebie oraz za pracowników. W przypadku spóźnień, trzeba będzie niestety zapłacić odsetki zus za zwłokę.

Kolejnym etapem jest wysłanie przez CEIDG wniosku do Urzędu Statystycznego o nadanie numeru REGON oraz do Urzędu Skarbowego z notką o wybranej przez nas formie opodatkowania. Przedsiębiorca ma do wyboru cztery możliwości opodatkowania, spośród których najpopularniejsza jest forma, w której płaci on podatek wyliczony na podstawie skali podatkowej. Owe progi podatkowe wynoszą obecnie odpowiednio 18 % oraz 32 % .

Należy zapamiętać, że osoba która zakłada swą firmę zobowiązana jest również do posiadania rachunku w banku (nie musi być tylko firmowym, może być połączony z prywatnym). Można również zakupić firmową pieczątkę – nie jest to konieczne, ale jest to duże ułatwienie w czasie codziennej pracy, np. przy ręcznym wystawianiu faktur albo wizytach w urzędzie. Przed rozpoczęciem działalności powinno się też upewnić, czy w wypadku naszej działalności nie będą konieczne specjalne koncesje albo pozwolenia.