Dla każdego wytwórcy różnego typu produktów, ważne jest żeby odróżniać się od innych, co gwarantują znaki towarowe

Dzisiaj konkurencja pomiędzy rozmaitymi firmami jest czymś zupełnie normalnym. Istnienie konkurencji należy uznać za zjawisko pozytywne, ale pod warunkiem, iż występuje ona w odpowiedniej formie. Nie powinny zatem dotyczyć jej takie przypadki, gdy staje się ona nieuczciwa, dochodzi do ”przekrętów” czy różnego rodzaju malwersacji. Istnieje cały szereg rozwiązań legislacyjnych, jakie mają na celu ochranianie interesów uczestników obrotu gospodarczego.

firmowe ulotki

Autor: Menno van der Horst
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z instrumentów, jakie mają na celu ochranianie wspomnianych interesów, w tym wypadku dotyczących oryginalności produktów, są znaki towarowe. Przy omawianiu wzmiankowanego uprzednio zagadnienia, na początku należy udzielić odpowiedzi na pytanie, co znaczy pojęcie rzecznicy (polecamy dodaj serwis do stron zaufanych) towarowy? Jest to zatem chroniony prawnie, unikalny element, jaki ma na celu odróżnienie danego produktu od innych istniejących na rynku. Może on przybierać różnoraką postać, nieograniczającą się tylko do form graficznych.

Wyraz, obrazek, kompozycja kolorów, a nawet melodyjka – te wszystkie formy może przybrać znak towarowy. Urząd patentowy zajmuje się rejestrowaniem znaków towarowych i patentów na obszarze Polski, oczywiście pod warunkiem, że zgłaszany kancelarią (polecamy sprawdź informacje na stronie) spełni niezbędne wymogi, ponieważ, jak wspomniano już uprzednio, celem istnienia charakteryzowanych znaków jest wyróżnianie się firm od siebie wzajemnie, czy inaczej mówiąc ochrona przed nieporozumieniami czy celowymi oszustwami, które mogłyby wprowadzić klienta w błąd co do pochodzenia i jakości produktów.

Szczególnie trudno byłoby w tym wypadku stosować rozwiązania legislacyjne, które nie zostawiałyby miejsca na indywidualną interpretację poszczególnych przypadków. Dokładne zagłębianie się w kwestie legislacyjne tyczące się znaków towarowych należy raczej zostawić ekspertom, chociażby z powodu tego, iż naprawdę szczegółowa znajomość prawa autorskiego jest konieczna, żeby zrozumieć niektóre zagadnienia z tego zakresu.

badania marketingowe w firmie

Autor: TedsBlog
Źródło: http://www.flickr.com

Warto jednak wiedzieć ogólnie o tym, jakie wymogi muszą być zrealizowane, aby możliwa była rejestracja znaków towarowych. Żeby znak mógł być zarejestrowany, powinien różnić się od innych znaków. Znak musi być jak najbardziej zgodny z wymaganiami odnośnie oznakowań geograficznych i nie naruszać praw osób trzecich.