Zbliża się koniec lata, konfitur sezon, czyli jak wyposażyć swoją spiżarnie.

Każda gospodyni ma problem w czym ulokować swoje przetwory. Bardzo ważne jest, aby zrobić to w ten sposób, by każdy domownik mógł wszystko znaleźć, a w środku kuchni panował ład. Większość gospodyń z roku na rok robią przetwory. Istotne jest, aby przetrwały one bardzo długo, szczególnie po pasteryzacji.

odwiedź sklep Garneczki

Źródło: garneczki.pl
Z dawien dawna najlepszymi rzeczami do przechowywania wyrobów, co również potwierdza moja mama są słoiki. Możemy znaleźć je w przeróżnych wielkościach i kształtach. Co zrobić, aby konfitury dobrze się zapasteryzowały i nie zepsuły się. Najpierw trzeba je bardzo dobrze wyczyścić, a następnie zalać wrzątkiem. W tym celu zalewamy je gorącą wodą i trzepiemy, by mogła dojść mniej więcej we wszystkie miejsca. Następnie wysuszyć słoiki. Pamiętajmy by wyrobów nie dawać do nie wysuszonych słojów.

Drugim sposobem jest nalanie do słoików wody już nie gorącej i włożenie ich do kuchenki na dwie minuty. Wylać wrzątek i osuszyć. W tym momencie ryzyko poparzenia jest o wiele mniejsze niż w pierwszym sposobie. Przykrywki również trzeba zalać wrzątkiem. Można je włożyć do garnka i zalać wodą i gotować dziesięć minut od momentu rozpoczęcia wrzenia. Odcedzić i obsuszyć. Skoncentrujmy się teraz na pasteryzacji, która nie jest taka łatwa. Trzeba pokryć wnętrze garnka gazetą, włożyć do niego zapełnione, ale nie do końca dokręcone słoje. Nalać do rondelka 2/3 ich wysokości i gotować na malutkim ogniu.

Po zagotowaniu musimy obserwować czy słoiki się zakręciły, chodzi o zaklęśnięcie się przykrywka, jeśli nie, możemy położyć je odwrotnie. Jeśli wszystko jest dobrze, pamiętajmy o podpisaniu tych słojów, gdyż jest to bardzo istotne. Etykiety na przetwory możemy kupić w każdym sklepie z asortymentem domowym lub w Internecie. Zawsze podobają mi się barwne etykiety oraz przykrywki, które od razu sprawiają, że pomieszczenie nabiera jesiennych barw – warto zobaczyć.

Na takich nalepkach powinniśmy napisać, co to jest i kiedy to przygotowaliśmy. Jest to bardzo ważne przy wyborze, gdyż zawsze powinniśmy otwierać najstarszy przetwór rokiem. Konfitury w spiżarni to coś fantastycznego, w każdym sezonie możemy rozkoszować się smakołykami, których nie ma w danym okresie. Jest to też świetny prezent dla bliskich. Moja mama robi je co roku, dzięki czemu wiem jak potrzebne są one w zimie podczas przygotowywania posiłków.