Rola szkoleń w rozwoju firmy i pracowników, dlaczego rozwijanie miękkich umiejętności ma takie znaczenie w wielu zawodach

Szkolenia mają dużą popularność w licznych firmach, pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że inwestując w swoich pracowników tak naprawdę robią inwestycje w rozwój swojego biznesu, bo dobrze wyszkolona i wydajna załoga będzie znacznie efektywniejsza. Z tego też powodu dbają w tym względzie o zatrudnionych ludzi, bez przerwy proponując im kursy i szkolenia poprawiające zawodowe kompetencje.

więcej

Autor: Les Roches International School of Hotel Management
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety pęd taki do coraz to nowych szkoleń czasami wymyka się spod kontroli, gdyż okazuje się, że wysyła się ludzi na coś, co niekoniecznie im się przyda w dalszym wypełnianiu obowiązków, bardziej będzie to na zasadzie, aby tylko szkolenie zaliczyć.

Wciąż nurtuje Cię ten wątek? Kliknij w poniższy link i pod nim znajduje się istotna strona (http://winski.pl/wycena-znakow-towarowych-i-patentow.html), gdzie odkryjesz dodatkowe wiadomości.

Często może tak być wtedy, kiedy za organizowanie szkoleń biorą się osoby, jakie nie biorą pod uwagę faktycznych potrzeb firmy, a tym bardziej pracowników. Podejście tego typu również nie jest dobre, bo szkolenia w takim przypadku przyniosą prawdziwą korzyść, jak będą właściwie wybrane, a ludzie będą uczestniczyć w nich z dużą ochotą.

W innym wypadku ich rola znacznie się zmniejszy, a niekiedy wcale nic nie dadzą, więc zwyczajnie szkoda na nie wydawać pieniędzy. Kolejnym błędem, jaki bywa robiony przez ludzi zajmujących się szkoleniami, jest skupianie się na szkoleniach technicznych, a zupełnie pomijając kompetencje miękkie, typu komunikatywność, kreatywność czy organizacja. A przecież w licznych zawodach szkolenia z takich umiejętności są wręcz wymagane, gdyż praca pracownika zależy nie tylko od jego umiejętności technicznych, lecz także od sposobu i organizacji pracy.

szkolenie pracowników

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Umiejętności miękkie można ćwiczyć, ale jest to znacznie trudniejsze i wymagające więcej wysiłku. Doświadczeni szefowie są świadomi tego, że szkolenia rozwój osobisty to też inwestycja w swoją firmę i załogę, a nie zbędna fanaberia, i umieją zrównoważyć poznawanie technicznych wiadomości z rozwojem pożądanych cech – .

Czy omawiany post jest dla Ciebie wartościowy? Jeżeli tak, to bez wątpienia zainteresuje Cię również to wiarygodne źródło (http://www.kamieniarstwo.pl/kontakt/) – mówi o podobnej tematyce.

Przez takie podejście ludzie mogą się rozwinąć całościowo, a na wymierne efekty takich działań przeważnie nie trzeba zbyt długo oczekiwać.