Nie chcesz czekać w długiej kolejce podczas rozliczania PIT-u w Urzędzie Skarbowym? Skorzystaj z e-deklaracji

Kiedy przychodzi termin złożenia deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego tworzą się tam wielkie kolejki, gdyż najczęściej odkładamy tę powinność na ostatnią chwilę. Możemy jednakże uniknąć tej nieprzyjemności, jak zdecydujemy się korzystać z systemu elektronicznego e-deklaracje. Umożliwia on automatyczne sporządzenie formularza PIT i obliczenie podatku, a również jego wysłanie bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy jednakże koniecznie mieć na uwadze, żeby program do przesyłania deklaracji był zatwierdzony przez Ministerstwo Finansów.

Jeżeli przedstawiana w tym serwisie kwestia jest według Ciebie zajmująca, to ponadto zobacz także podobne warte przeczytania teksty.

Jeśli tak istotnie będzie, wtedy dostaniemy po chwili od wysłania e-deklaracji właściwe potwierdzenie UPO, które pozwoli nam uzyskać zapewnienie, iż faktycznie nasz PIT został dostarczony do urzędu. Może się jednakże okazać, że zamiast potwierdzenia otrzymamy niestety informacje o błędzie. Najczęściej znaczy to, że zrobiliśmy jakiś błąd przy wypełnianiu formularza, lub też zapomnieliśmy określić kwoty lub niepoprawnie wprowadziliśmy weryfikacyjną kwotę dochodu uzyskanego w zeszłorocznym rozliczeniu.

Jeżeli ubiegłego roku jednakowoż nie mieliśmy obowiązku rozliczania się z Urzędem Skarbowym, w takiej sytuacji w wyznaczoną rubrykę należy wpisać liczbę zero. W przypadku kiedy nie jesteśmy przekonani, czy powinniśmy wybrać formularz PIT 36, PIT 37, czy jeszcze jakiś inny, można skorzystać w takiej sytuacji z wbudowanego w system e-deklaracje podręcznika. Dzięki temu bez problemu prawidłowo się rozliczymy i unikniemy ryzyka narażenia się na problemy karno-skarbowe.

System elektronicznych deklaracji PIT 2014 – nam ponadto przekazanie jednego procenta na dowolnie przez nas wybrany cel. Żeby to zrobić powinniśmy wybrać jedną z organizacji pożytku publicznego, która jest zobligowana do obierania 1% naszego podatku. Jeżeli zdecydujemy się wysłać deklarację znacznie wcześniej, aniżeli z końcem kwietnia, będziemy mogli w takiej sytuacji liczyć na bardziej błyskawiczny zwrot ewentualnej nadpłaty podatku dochodowego.

W takim przypadku należną kwotę otrzymamy na wskazany przez nasz wcześniej rachunek bankowy lub zostanie nam do nas przesłana poprzez usługi poczty polskiej. W tego rodzaju drugiej sytuacji od wartości należnego podatku zostanie jednakże odliczona opłata za wysłanie przesyłki poleconej, która wynosić będzie 5 zł. Tak czy inaczej warto dokonać rozliczenia PIT realnie jak najszybciej, by tym samym mieć ten obowiązek już z głowy i nie musieć czekać zbyt długi czas na wszelkie ulgi czy zwrot podatku.