Księgowość we własnej działalności – to łatwe! Pod warunkiem kiedy masz sprawdzone biuro.

Jeżeli podejmujemy decyzje o założeniu własnej działalności, już po pojawieniu się tego pomysłu dobrze jest rozejrzeć się za sprawdzonym biurem rachunkowym albo zaufanym doradcą. Aby nadążać za zmieniającymi się przepisami prawnymi dotyczącymi księgowości, kwestii kadrowo-płacowych, prowadząc przy tym swoje interesy, warto mieć kogoś zaufanego.

Spotkanie biznesowe

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com
Zaufany firm (polecamy https://www.forsel.pl/kredyty-dla-firm/kredyt-pod-kontrakt) podatkowy nie tylko zawsze jest na bieżąco z wszelkimi publikacjami i zmianami, poradzi w istotnych sprawach, lecz także nigdy nie odprawi z niczym swojego klienta. Służy pomocą zarówno przy sprawach dużych, jak kontrola z urzędu albo wnioski leasingowe, jak i mniejszych – dowód wewnętrzny, rozliczenie zaliczki albo noty korygujące.

Jak otworzyć firmę i załatwić to w ciągu jednego dnia – na to pytanie odpowiedzi szuka wiele osób, które posiadają koncepcję na fajny biznes i chcą go odpowiednio wykorzystać, lecz boją się papierologii i niespodziewanych wydarzeń czy kosztów. Wtedy warto ustalić sobie wcześniej spotkanie z naszym biurem i poznać szczegóły, a potem zaplanować rejestrację firmy w urzędzie miejskim (żeby złożyć stosowne pisma) i w skarbówce.

Gdy mamy już zarejestrowaną działalność, nadano nam numery REGON i NIP, możemy zacząć działać. Warto też otworzyć drugie konto bankowe tylko dla finansów przedsiębiorstwa oraz mieć drugi numer. Kiedy mamy już te rzeczy, dobrze jest zrobić sobie pieczęć firmy. Wprawdzie nie jest ona wymagana w polskim prawie, lecz może okazać się przydatna w niejednej instytucji. Jak otworzyć firmę i gdzie się udać już wiemy, ale jest też istotna różnica między tym, czy firmę otwiera kobieta, czy mężczyzna, szczególnie kiedy planujemy powiększyć rodzinę .

Warto księgowość zapytać o sprawy ZUS-ów i zasiłków. Jeszcze jakiś czas temu temat „zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza” był przedmiotem zagorzałych dyskusji, ponieważ wystarczyło zwiększyć ZUS-owskie składki do najwyższego poziomu, a później zajść w ciążę i pobierać zasiłek czyli dostawać całkiem niezłą „wypłatę” . Z tej luki prawnej skorzystało sporo kobiet, jednak od 1 listopada tego roku w życie wchodzą inne przepisy, które to uniemożliwią. Doradca na pewno podsunie dobre rozwiązania finansowe w przypadku L4 i urlopu macierzyńskiego.

Płacąc za usługi księgowe kupujemy sobie tak naprawdę komfort i wiedzę osób doświadczonych. Księgowa dopatrzy terminowego wystawiania faktur, naszykuje dowód wewnętrzny, wyjaśni takie zagadnienia, jak zasiłek (zobacz zasiłek dla bezrobotnych 2019 warunki) macierzyński a działalność gospodarcza. Oczywiście koszty związane z prowadzeniem księgowości firmy możemy odliczyć sobie jako koszty prowadzenia firmy.