Znaczące informacje dotyczące prawidłowej archiwizacji dokumentacji księgowej

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma znaczącymi zadaniami. Posiadając firmę, nawet niewielką, naturalnie posiadamy niemało rozlicznych dokumentów księgowych. Wskazane jest dowiedzieć się więc, jak należy należycie przechowywać tą dokumentację.

O dokumenty księgowe z pewnością trzeba dbać, dlatego prawidłowa archiwizacja dokumentów księgowych ma ważkie znaczenie. Bezspornie muszą być one dobrze ułożone i uporządkowane. Jeżeli o to nie zadbamy to w czasie kontroli skarbowej zdołają pojawić się spore uchybienia. Dokumenty księgowe to zwłaszcza księgi podatkowe, deklaracja vat (sprawdź również – księgowość stowarzyszenia oleśnica) (deklaracja vat to trudna sprawa), rejestry, ewidencje, rozlicznego rodzaju faktury (na przykład faktura wewnątrzwspólnotowa), a także dowody księgowe bądź sprawozdania finansowe. Warto zadbać o to, aby podczas kontroli skarbowej dostęp do dokumentów był banalny i swobodny, dzięki czemu będziemy mogli ekspresowo je odnaleźć.

współpraca z biurem rachunkowym pozwala zaoszczędzić pieniądze

Autor: Vsevolod Knyazev
Źródło: http://www.flickr.com

Konieczne jest również znalezienie na dokumenty stosownego miejsca, muszą być one bezpieczne i chronione przed niepowołanymi postaciami, jakie nie powinny mieć do nich dostępu. Zgubienie albo stracenie jakiegoś ważnego dokumentu księgowego zdoła mieć naprawdę znaczne, wręcz opłakane skutki. Dokumentów księgowych nie musimy archiwizować samodzielnie, możemy to powierzyć biegłemu biuru rachunkowemu – archiwizacja dokumentów księgowych – kto powinien się nią zająć. Dużo przedsiębiorców decyduje się na to rozwiązanie. Korzystając z propozycji biegłego, pierwszorzędnego biura rachunkowego mamy pewność, że nasze dokumenty (zobacz niszczenie dysków HDD) bez wątpienia są bezpieczne oraz odpowiednio poukładane. Do tego w razie konieczności, zawsze zdołamy mieć do nich nietrudny, nieskomplikowany dostęp.

Obecnie sporą renomą cieszy się archiwizacja elektroniczna, niemniej jednak nadzwyczaj istotne jest to, aby dokumenty te były zapisane na trwałym nośniku. Dodatkowo właściciel winien mieć też kopię takich dokumentów, dzięki czemu w przypadku zepsucia się jednego nośnika, dalej będziemy posiadać do nich dojście i nie utracimy żadnych ważkich dokumentów księgowych – czym jest faktura wewnątrzwspólnotowa.