Kim jest dzisiaj myśliwy? Jak prezentuje się obecnie jego praca?

Wokół postaci myśliwego narosło wiele mitów, przekłamań i niezgodnych z faktami informacji. Z jednej strony to zrozumiałe, jeśli jakiś człowiek zabija zwierzęta poza okresem ochronnym, to krytyka spada na wszystkich myśliwych, z drugiej natomiast strony, to niezbyt uczciwe wobec tego zasłużonego zawodu. Myśliwy to bowiem historycznie człowiek, który zajmuje się gospodarka łowiecką, a wszystko to zgodnie z prawem i etyką łowiecką. W tym istotnie pojmowaniu jest wrogiem kłusownika.

myślistwo

Autor: Susan Drury
Źródło: http://www.flickr.com
Kłusownik w środowisku myśliwych to postać bez zasad, taki pasożyt, który niszczy całe środowisko. Taka osoba robi wszystko po swojemu, nie obchodzą go obowiązujące zasady, tak naprawdę nie zajmuje się w żaden sposób gospodarką łowiecką, wszystko co czyni, to tylko dla własnych korzyści.

Myśliwy zajmuje się łowiectwem. Jest to jeden z najbardziej wiekowych metod zdobywania żywności. Obok zbieractwa to także bardzo stary sposób życia ludzkości. Co prawda, z czasem to zajęcie utraciło swoje znaczenie, a na znaczeniu zyskało rolnictwo i hodowla zwierząt (www.alpaki.pl/) oraz uprawa roślin, jednakże pozostało jako alternatywne źródło pożywienia oraz jeden z elementów gospodarki łowieckiej. Warto wiedzieć, iż zajęcie myśliwego przez wieki miało dość bliski związek z wojskowością. Początkowo te dwa zajęcia były bardzo silnie związane, wręcz nierozerwalnie. W średniowieczu polowanie było formą rozrywki, ale również ćwiczeń rycerstwa, a później szlachty.

Z zawodem myśliwego nierozerwalnie związanych jest wiele kategorii pojęciowych. Nie byłoby prawdziwego myśliwego bez wiernego myśliwskiego psa. Prawo łowieckie reguluje wszelkie wątpliwości, które mogą się pojawić, a obyczaje i etyka łowiecka są bardzo mocno ugruntowane w tej społeczności. Ponadto istnieje

polowanie

Autor: per Corell
Źródło: http://www.flickr.com

specyficzna gwara myśliwska i pyszna kuchnia myśliwska. Nie zapominajmy także o charakterystycznym stroju myśliwskim, strzelba czy kurtka myśliwska to nieodłączne elementy prawdziwego myśliwego.

W dzisiejszych czasach, łowiectwo nie jest popularne. Nie dość, że ma złą prasę, to dodatkowo po prostu jakby wyszło z mody. Są co prawda kółka łowieckie, które zrzeszają w swoich szeregach pasjonatów tego zajęcia, lecz są to kluby dla naprawdę prawdziwych pasjonatów. Naturalnie jednakowoż istnieje w naszych lasach gospodarka łowiecka, jaka jest niezbędna.

W ogóle wydaje się, że problem niskiej frekwencji w takich, jak i podobnych tradycyjnych stowarzyszeniach powoli narasta. Teraz ludzie żyją w sieci, nie interesują ich za bardzo tego typu rozrywki. Zamiast wybrać się do lasu, żeby nawet pospacerować, oni wolą to robić przed komputerem. Możemy się spodziewać, iż za jakiś czas łowiectwo będzie elitarnym zajęciem, bo na pewno zawsze będą ludzie, którzy będą chcieli podtrzymywać tę tradycję.