Rozliczenie składek ZUS przez przedsiębiorcę – co należałoby wiedzieć!

Każdy biznesmen ma obowiązek płacić składki ZUS, wskutek tego należałoby dowiedzieć się w jaki sposób wolno dokonać takiego rozliczenia. Okazuje się, że posiadamy do wyboru dwa rozliczne sposoby na odliczenia składek zus. Możemy pomniejszyć dochód o należności zapłacone na ubezpieczenie społeczne bądź zdołamy ująć je w kosztach. Na pewno powinniśmy zastanowić się nad tym, jaka z opcji okaże się bardziej korzystna.

dokumenty podatkowe

Autor: Manchester City Library
Źródło: http://www.flickr.com
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą przymusowo muszą mieć ubezpieczenie wypadkowe, emerytalne i rentowe, chociaż dobrowolnie mogą zdecydować się też na ubezpieczenie chorobowe. Przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z opodatkowania ryczałtowego mogą zdecydować się na odliczenie zus (zobacz wzór wypowiedzenia o pracę) na dwa rozmaite sposoby – przez zaliczenie do sumptów pozyskania profitu oraz poprzez odliczenie od uzyskiwanego profitu. Także nowiuteńkie firmy zdołają zdecydować się na odliczenia składek zus w taki sposób.

Warto starannie zbadać swoją sytuację i zastanowić się, który rodzaj odliczeń będzie dla nas lepszy i bardziej wartościowy. Jeśli zdobyty przez nas zysk zezwala na odliczenie składek w całości, wówczas wybór nie jest aż tak istotny, ponieważ każda forma odliczenia będzie dla nas tak samo korzystna. Jeżeli jednak mamy zysk, jaki nie zezwala na kompletne odliczenie składek ZUS, wtedy składka zus do odliczenia od kosztów osiągnięcia profitu, zdołają przyczynić się do zaistnienia straty. Chociaż powstałą stratę podatkową wolno odliczyć w następnych latach podatkowych. Jeżeli okaże się, iż przychód wcale nie występuje, wówczas biznesmen traci upoważnienie do odliczenia składek w kolejnych latach, w związku z tym warto pomnieć, iż w takiej sprawie prawo do odliczeń nie przechodzi na następny rok.

Nie ociągaj się, a jeżeli zafascynował Cię ten temat, to odsyłam do www (http://www.inito.pl/prawidlowe-rozliczanie-faktur-z-amazon/). W tym miejscu znajdziesz interesujące wpisy.

Czyta też .

klawiatura

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com
Wskazane jest uważnie przeanalizować sytuację swego przedsiębiorstwa, nim zdecydujemy się na konkretną formę odliczania składek. Do kwestii tej bezsprzecznie nie trzeba podchodzić pospiesznie i nierozważnie. Sprawdź również .