Składki na ubezpieczenia, płace dla pracowników, obsługa biura – czyli ile kosztuje nas utrzymywanie działalności gospodarczej miesięcznie

Każdy, kto zamierza założyć własną działalność gospodarczą powinien pamiętać, że wymaga ona poniesienia pewnych kosztów. Ale obecnie istnieje sporo możliwości pozwalających na zmniejszenie tych kosztów. Ile kosztuje nas prowadzenie działalności gospodarczej co miesiąc i w jaki sposób możemy zminimalizować te koszty? Tego rodzaju pytanie zadają sobie zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy, dlatego postaramy się na nie znaleźć odpowiedź.

wynagrodzenie

Autor: SuperTowTrucks Blog
Źródło: http://www.flickr.com

Główne koszty prowadzenia działalności związane są między innymi z odprowadzaniem podatku do Urzędu Skarbowego oraz składek do ZUS. Ponadto kosztowna jest obsługa prowadzenia firmy i płace dla zatrudnionych pracowników. Te ostatnie nie mogą być mniejsze niż minimalna płaca ustalona przez rząd. Wszyscy zainteresowani powinni wiedzieć, żeminimalne wynagrodzenie w 2015r. użyteczny link będzie wyższe niż w roku bieżącym i zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem będzie wynosić 1750 zł brutto (obecnie jest to 1680 zł brutto).

Jak już wspomniano, znaczny odsetek kosztów prowadzenia działalności gospodarczej stanowią składki na ubezpieczenia społeczne – dowiedz się dużo więcej.

Czy wiesz, że więcej przeczytasz w linku? To oczywiście pokrewna problematyka, zatem na pewno sugerowane artykuły również są warte sprawdzenia.

Trzeba jednak wiedzieć, że ich wysokość przez pierwsze dwa lata istnienia działalności jest niewielka bowiem stanowi mniej niż 500 zł za miesiąc. Składki ZUS dla przedsiębiorców zobaczysz tutaj można dodatkowo odliczyć od podatku. Dlatego płacąc preferencyjną stawkę za ubezpieczenia przez pierwsze dwa lata w wysokości 450 zł faktyczny koszt, który przyjdzie nam ponieść to około 170 zł miesięcznie, gdyż składki możemy odliczyć rozliczając podatek.

wynagrodzenie

Autor: Ttaaj
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście, prowadząc przedsiębiorstwo należy się liczyć również z kosztami jej prowadzenia – chodzi w szczególności o prowadzenie biura oraz opłaty na obsługę księgową. Jednakże aktualnie mamy możliwość znacznego obniżenia tych kosztów, choćby przez możliwość „przerzucenia” biznesu do internecie. Możemy na przykład skorzystać z wirtualnego biura, dzięki czemu nie będzie trzeba wynajmować typowego biura i płacić za jego comiesięczne utrzymanie. Tak samo można skorzystać z internetowej księgowości, której koszty są o wiele niższe niż jeśli chodzi o tradycyjną księgowość. Możliwości jest więc sporo, należy jedynie rozeznać się w nich i zaznajomić się z obowiązującymi obecnie przepisami.