Jakie warunki powinno się spełniać, aby kupić mieszkanie

Decyzja o kupnie mieszkania musi być naprawdę przemyślana. Jest to najczęściej inwestycja na długie lata, więc podejmowanie jej pochopnie może przynieść spore konsekwencje. Jeśli jednak jesteśmy już pewni tego kroku, warto wiedzieć jakie sprawy formalne musimy spełnić.

budynek od dewelopera

Autor: Eduardo
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy odnajdziemy odpowiednie mieszkanie musimy dokładnie sprawdzić, czy wszystko przeprowadzana jest zgodnie z prawem, a przede wszystkim warto się upewnić, czy sprzedający na pewno jest właścicielem. Warto sprawdzić wszelkie dostępne dokumenty. Po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku przychodzi czas na negocjowanie z właścicielem. Dodatkowo można ustalić już ostatecznie kredyt hipoteczny. Razem ze sprzedającym trzeba sporządzić przedwstępną umowę, najkorzystniej zrobić to u notariusza.

Jeżeli objaśniana sprawa jest dla Ciebie użyteczna, sprawdź oprócz tego więcej szczegółów podzielniki kosztów ogrzewania tu – te wiadomości także nie mogą pozostać pominięte.

Następnie opłacany jest zadatek bądź zaliczka dla właściciela. Jeśli do kupna w ostateczności nie dojdzie, zaliczka wróci do osoby, która miała odkupić mieszkanie, natomiast w przypadku zadatku, jeżeli jedna ze stron się wycofa, zatrzymuje pieniądze, gdy jednak rezygnuje strona umowy, która płaciła zadatek, może zażądać nawet dwukrotnie wyższej sumy. Sprawdź kredyt pod zastaw mieszkania. Mając już umowę przedwstępną możemy składać wniosek o kredyt hipoteczny. Należy oprócz umowy, skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Najczęściej są to m.in. zaświadczenia o zarobkach, wyciąg z konta czy umowa o pracę. Komplet dokumentów może zmienić się, w zależności od banku.

Zainteresował Cię nasz opis? To rewelacyjnie! Następne tak samo atrakcyjne artykuły odszukasz pod podanym odnośnikiem – tam oczekuje na Ciebie dalszy ciąg (https://czasnaokna.pl/produkty/).

Rozpatrzenie wniosku zajmuje zwykle kilka tygodni. Gdy dostaniemy pozytywną decyzję, należy udać się do notariusza, u którego zostanie sporządzona umowa sprzedaży. Dodatkowo musimy złożyć wniosek o ustanowienie hipoteki. Wraz z aktem notarialnym i ustanowieniem hipoteki jeszcze raz udajemy się do placówki banku.

Po poznaniu dokumentów będzie można przekazać pieniądze do sprzedawcy. Po jakimś czasie sąd powinien poinformować nas listem o wpisie do księgi wieczystej. Decyzję również przekazujemy do banku. Uchroni nas to przed większymi opłatami. O zakupie trzeba poinformować urząd skarbowy oraz urząd gminy, w celu ustalenia i opłacić podatek od hipoteki oraz podatek od nieruchomości. Po przeprowadzeniu wszystkich tych formalności pozostaje tylko zameldowanie oraz umowy z przedsiębiorstwami, które będą dostarczać media. Zobacz kredyt pod zastaw domu.
Wszystkie formalności związane z kupnem mieszkania pokazują jak trudne i pracochłonne jest to zadanie. Jednak jest to ważna inwestycja i ogromny krok w życiu każdego z nas. Dlatego też należy podkreślać, że powinna być to decyzja jak najbardziej przemyślana, żebyśmy nigdy nie musieli żałować podjęcia. Ta trudna droga, na pewno jest tego warta, a po jej pokonaniu będziemy mogli odpocząć we własnym mieszkaniu.