Istotne druki i zaświadczenia ZUS

W ZUSie często powinnyśmy składać przeróżne istotne dokumenty, zaświadczenia czy też druki. Bezsprzecznie powinno się dowiedzieć się co znamionują indywidualne z nich, ponieważ każdy druk składa się w innej sprawie i innej sytuacji. Dowiedzmy się też, jak wypełniać poszczególne deklaracje, powiązane chociażby z taką rzeczą, jak na przykład podatek vat.

dokumentacja

Autor: Simon_sees
Źródło: http://www.flickr.com
Prawidłowe wypełnienie druków oddawanych do ZUSu jest nadzwyczaj ważne (więcej informacji). W przypadku ich złego wypełnienia niezbędne będzie zrobienie korekty, co może być dla nas problematyczne, i także dość czasochłonne. Czym jest zaświadczenie zus z 3 (czytaj dalej), kto je przygotowuje oraz w jakim celu? Zaświadczenie ZUS Z-3 do prostych nie przynależy. Zaświadczenie to tworzymy w celu ustalenia prawa do zasiłku chorobowego, i także wskazania jego wysokości.

Zaświadczenie to winno zawierać takie znaczące dane (zobacz administrowanie danymi osobowymi), jak na przykład czas ubezpieczenia, informacje na temat umów cywilnych, ponadto muszą się tam również znaleźć dane płatnika oraz dane pracownika. Zaświadczenie to sporządza się za pracowników, którzy są zatrudnieni na umowie o pracę. Jest sporządzane przez płatników składek, jacy nie mają upoważnień do wypłacenia zasiłku (zobacz wniosek o dowód osobisty dla dziecka), a także przez tych płatników, jacy wysokość zasiłku wręczają do ZUS. Formularz vat z (czytaj ten artykuł) to zgłoszenie, jakie dotyczy zaprzestania robienia czynności, jakie podlegają opodatkowaniem od usług i produktów. Bez wątpienia wypełnienie tego formularza też do bezproblemowych nie należy, w związku z tym podczas jego wypełniania powinno się być skupionym i nie spieszyć się z jego uzupełnianiem.

W przeciwnym razie zdołalibyśmy popełnić błąd. Formularz vat z odnajdziemy w Sieci, gdzie możemy zobaczyć jego wzór, oraz także pobrać go na swój komp i wypełnić drogą elektroniczną. Rzecz jasna formularz ten zdołamy wziąć także z ZUSu. Deklaracja VAT-Z składa się z pięciu części, w których trzeba wprowadzić właściwe wiadomości. Na deklaracji muszą odnaleźć się dane własne, przyczyna zaprzestania realizowania czynności opodatkowanych podatkiem od usług i towarów (na przykład śmierć, upadłość firmy i tak dalej.), dodatkowo trzeba także zaznaczyć, w jakim Urzędzie złożyliśmy minioną deklarację VAT i w jakim terminie to było.