Poszukiwanie pracy – w jaki sposób przygotować dokumenty aplikacyjne, by zwiększyć szansę dostania zadowalającej posady?

Niestety, każdy kto przynajmniej raz w życiu szukał pracy przekonał się o tym, że jest to wielkie wyzwanie, zwłaszcza dziś kiedy bezrobocie jest wysokie.

cv

Autor: Fabrizio Morroia
Źródło: http://www.flickr.com
Priorytetowe znaczenie, niezależnie od tego, na jakie stanowisko się aplikuje, mają prawidłowo przygotowane dokumenty – CV oraz list motywacyjny.

Czy masz pytania? (psmtechnik.pl/pylony-i-tablice,9,pl) Nie wstydź się! My zapewne docenimy nawet najmniejszą chęć prowadzenia debaty. Zatem oczekujemy na oceny od Ciebie.

Jak w takim razie je wykreować, żeby zwiększyć szansę otrzymania satysfakcjonującej posady?

Pierwszym krokiem powinno być dopasowanie udostępnianych w dokumentach informacji do stanowiska, które chce się otrzymać. Chociażby, gdy poszukuje się oferty pracy prezes zarządu warto wpleść w CV i list (zobacz przesyłka marketingowa) motywacyjne dane o posiadanym doświadczeniu, które dla ewentualnego pracodawcy mogą okazać się ciekawe (więcej na stronie). Nie za każdym razem trzeba prezentować wszystkie miejsca, w których się pracowało. Podobnie należy postępować gdy daną osobę interesuje praca specjalista w wybranej branży (sprawdź więcej szczegółów). Dużo osób popełnia błąd i piszę nazbyt długie CV. Idealnie, jeżeli wszystkie informacje zmieszczą się na jednej stronie.

Przyszły rekruter nie ma czasu na to, aby przekopywać się przez setki kilkustronicowych CV. Co więcej, wielkie znaczenie ma też branża, w której poszukuje się pracy. Kiedy planuje się zostać sekretarką bądź specjalistą w sprawach administracyjnych, CV powinno być klasyczne, pozbawione jakichkolwiek ozdobników, z kolei w zawodach kreatywnych, takich jak graficy czy copywriterzy, nietypowe, niesztampowe CV jest zdecydowaną podstawą, z tego względu można śmiało stwierdzić, że wszystkie chwyty są dozwolone. Obecnie na szczęście w sieci można odszukać specjalne kreatory, które umożliwiają łatwe stworzenie CV i listów motywacyjnych.

list motywacyjny

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Odpowiadając na oferty pracy żyrardów warto sprawdzić, czy ewentualny pracodawca nie oczekuje wysłania dokumentów aplikacyjnych w języku angielskim. Jest to współcześnie coraz częstsza praktyka, więc lepiej wcześniej napisać CV i list motywacyjny w języku angielskim, aby później gorączkowo nie tłumaczyć tekstu lub nie poszukiwać tłumacza. Opracowanie dokumentów aplikacyjnych można też zlecić specjalistom w dziedzinie HR, którzy posiadają widzę na temat tego, jak powinny one wyglądać, aby zwracały uwagę.