O jakiego rodzaju kwestiach należy pamiętać, gdy projektujemy ubrania dla wojska? Jakiego rodzaju czynniki mogą na to wpływać?

Mimo coraz większego nasycenia różnymi nowymi środkami wykrywania, kamuflaż chroniący sprzęt i żołnierzy przed wzrokiem przeciwnika nadal jest bardzo popularny. Świadczą o tym na pewno wciąż ogłaszane konkursy na nowe wzory do maskowania i wysokobudżetowe projekty badawcze, które są przeprowadzane zarazem przez armie, jak i firmy prywatne. Wybór odzieży kamuflażowej to z pewnością przedmiot wielu dyskusji na forach osób grających w ASG, jak i fanów outdooru. Zaś wśród toczonych dyskusji argumenty całkiem merytoryczne przeplatają się z indywidualnymi gustami oraz modą.

militaria

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
W jaki sposób więc wybrać odpowiedni sprzęt w czasach, gdy militaria są bardzo popularne – porównaj militaria? W działaniu ludzkiego wzroku, można wyróżnić dwa procesy, takie jak widzenie przestrzenne jak również widzenie centralne. To pierwsze jest jakby systemem nawigacyjny, jaki dostaliśmy w prezencie od natury.

Jego podstawową rolę jest dostarczenie nam informacji, w jakim miejscu można coś znaleźć. Informacje te pochodzą często spoza obszaru przestrzeni, na jakim skupiamy nasz wzrok i myśli. Widzenie tego typu daje możliwość na przykład dosyć bezpiecznie poruszać się po ścieżce, mimo że zajmujemy się czymś innym, przykładowo pisaniem mejla. Widzenie drugiego typu to system identyfikacji, jaka polega na umieszczaniu przedmiotów, na jakie zwróciliśmy uwagę, w kontekście naszej pamięci, czy mówiąc bardziej ogólnie – intelektu.

broń

Autor: Program Executive Office Soldier
Źródło: http://www.flickr.com
To powoduje, że nasz mózg jest w stanie określić, z czym dokładnie mamy do czynienia. Działa to w ten sposób, iż w ulicznym tłumie naszą uwagę będzie zwracał czerwony kolor (jest to patrzenie przestrzenne), lecz potrafimy określić, że jest to czapka (patrz też czapka świętego mikołaja) czy kaptur. Takie właśnie rodzaje widzenia dają nam nowego rodzaju możliwości dla projektowania kamuflażowych wzorów.

Dla widzenia przestrzennego najistotniejsze czynniki, jakie dają skuteczność, to ruch, gabaryty przedmiotu czy kontrastowość na tle innego rodzaju elementów przestrzeni. Kamuflaż, jaki dokładnie temu służy, określamy mianem mimetycznego. Najmniej skomplikowaną jego formą jest ubiór wykonany z tkaniny o jednej barwie, jaka jest uśrednieniem dominującej w określonej przestrzeni palety kolorów. O tym więc powinni pamiętać projektanci, lecz także w innego rodzaju sytuacjach, gdy dajmy na to przygotowywane są narzędzia wielofunkcyjne – narzędzia wielofunkcyjne.