W jakim terminie należy aktualnie okazywać fakturę do paragonu?

Z roku na rok przybywa Polakom przepisów. Każdy biznesmen prowadzący swoją działalność gospodarczą musi nieustannie być na bieżąco w rzeczach prawnych. Nie jest prosto połapać się w nieustannych zmianach, toteż mało kto decyduje się na prowadzenie własnej firmy. W sieci można jednak znaleźć wiele informacji na ten temat.

Rachunek

Autor: miguelb
Źródło: http://www.flickr.com

Funkcjonują rzetelne portale, które oferują profesjonalną wiedzę z dziedziny finansowej. Wystarczy napisać w Google frazy: zwolnienie z kasy fiskalnej , faktura na podstawie paragonu czy obowiązek podatkowy, żeby owe informacje pozyskać. W tym artykule będzie podjęta kwestia terminu, w jakim aktualnie każda firma ma obowiązek okazywać fakturę do paragonu.Na wstępie powinno się uściślić kwestię wystawiania paragonu i faktury. Otóż każdy biznesmen ma zobowiązanie wystawić paragon kontrahentowi, który prowadzi własny biznes, jak i temu, który jest osobą prywatną.

Ta oferta (http://adwokat-jurendt.pl/) jest niesamowicie ciekawa i jeśli szukasz większą ilość danych na prezentowaną tu tematykę, to znajdziesz je tutaj.

Jeżeli nie zostanie wydany paragon, to przedsiębiorca który tego nie dopilnuje naraża się na poważne konsekwencje, bo popełnia przestępstwo zgodnie z „Kodeksem karnym skarbowym”. Wtedy zostają na niego nałożone kary pieniężne. Podobnie rzecz ma się co do wydania faktury VAT. Jeżeli klient zażąda jej wystawienia, to sprzedawca ma zlecenie spełnienia żądania konsumenta.

Żywo ekscytuje Cię analizowana w tym artykule kwestia? W takiej sytuacji śmiało kliknij tutaj, ponieważ więcej odnajdziesz w treści.

W przypadku nie wypełnienia tej prośby ekspedient popełnia czyn zabroniony, które normuje wyżej wspomniany „Kodeks karny skarbowy”.

Wobec tego do kiedy handlowiec musi okazywać wspomnianą fakturę VAT?

Do roku 2013 nie było konkretnej odpowiedzi na tak postawione zapytanie. Otóż dopuszczalne było działanie w dwojaki sposób wobec biznesmena, któremu wystawiło się paragon, a on zażądał wystawienia faktury. Można było wystawić mu ją w terminie do siedmiu dni od wydania paragonu. Ten czas był unormowany przez zasady wymienione w ustawie o VAT. Można było również okazywać fakturę nawet do 3 miesięcy od wydruku danego paragonu. Ten czas z kolei regulowały zasady ordynacji podatkowej. Wielu fachowców ten drugi termin wskazywała jako dobry. Współcześnie przepisy są sprecyzowane i każdy sprzedawca ma taki obowiązek w terminie 90 dni. Po ich upływie może, ale nie ma konieczności.
Czytaj też