Team coaching, z myślą o kim?

Często daje się słyszeć opinie, iż zespół ma postać wielogłowego smoka, w którym poszczególne jednostki stanowią określone głowy, zaś razem – składają się na jeden, silny, dynamicznie działający organizm. Aby z grupy indywidualności powstał jeden, kreatywny zespół, narodziło się pojęcie team coaching.

Kliknij tutaj

Autor: www.istockphoto.com
Źródło: www.istockphoto.com

Mając zamiar dowiedzieć się czym w ogóle jest „coaching”, powinniśmy rozpocząć od przytoczenia definicji pojęcia, które określa proces wydobycia umiejętności potrzebnych do realizacji naszych wizji, doskonalenia kwalifikacji pod czujnym okiem trenerów. Coach natomiast, to bardzo ważna osoba, posiadająca autorytet lidera, która towarzyszy klientowi przy pełnieniu powierzonych mu zadań, sprawdzając wiedzę i potencjał pracownika, udzielając mu informacje zwrotne po zakończonej sesji coachingu, próbując ustalić na jakich zasadach powinna się opierać dalsza współpraca. Następstwem wdrożenia coachingu jest więc optymalizacja procesów organizacyjnych i wzmocnienie skuteczności realizacji zadań.W jakich sytuacjach zdecydować się na coaching? Wówczas gdy zależy nam, by kształtować podstawowe kompetencje pracownicze, czyli te, związane z przyszłością zawodową.

szkolenie biznesowe

Autor: U.S. Fish and Wildlife Service Southeast Region
Źródło: http://www.flickr.com

Team coaching tyczy się nie tyle do jednostki, co zespołu. Zwraca szczególną uwagę na model biznesowy w jakim działa zespół, na istniejące zasoby, szanse, ale również na zadania przed jakimi stoi zespół.kliknij to basware invoice processing basware invoice processingCelem jest, aby zespól przynosił większe efekty, niż gdyby jednostki pracowały samodzielnie. Wówczas uwalnia się ”paliwo” pracowników i jako„drużyna” odnoszą lepsze wyniki. Na prężność zespołu składa się wiele czynników, ale przede wszystkim jest to: ustalenie celu oraz strategii działania zespołu, wyznaczenie zasad współpracy czy poczucie odpowiedzialności za grupę – .

Aby warunki zostały spełnione, potrzebne jest zaufanie poszczególnych jednostek, koleżeństwo i sprawnie działająca komunikacja w zespole. Nie dziwi więc, że przedsiębiorstwa, które postawiły na szybki rozwój atmosfery w pracy, w efekcie bardzo szybko poprawiły efektywność. Jeżeli zespół nie funkcjonuje jak powinien, team coach pomaga mu spostrzec problemy i zdecydować jakich cech jednostkom brakuje do pełnego rozwoju.