Jak prezentuje się historia alkoholu i jak tak naprawdę powinno się go pić? Jak wyglądają polskie praktyki picia różnych trunków?

Wysokoprocentowe napoje wyskokowe pojawiły się w naszej historii zupełnie później niż wino czy piwo. Chińczycy w VII p. n.e pędzili wódkę z ryżu. W III wieku p. n.e destylacje wina wspomina Arystoteles, ale prawdopodobnie to naukowcy arabscy VIII wieku n. e. jako pionierzy otrzymali płyn o wyższej zawartości alkoholu niż ta otrzymywana w rezultacie fermentacji.

koniecznie sprawdź

Autor: Otard
Źródło: Otard

Do Europy tajna wiedza alchemików arabskich przemieniła w XII wieku za sprawą wracających z wypraw krzyżaków. Spirytus na początku uważano za lek wydłużający życie i konserwujący młodość. Stąd jego nazwa „aqua vitae” co znaczy woda życia. Tak naprawdę w szybkim tempie, bo już w XIV wieku alkohol przestawał medykamentem. Zastosowanie do produkowania, zamiast wina, żyta i jęczmienia umożliwiło produkcję trunku, który stał się ogólnie używanym napojem wyskokowym. Z biegiem lat wódka zaczęła nabierać charakteru niezwykle powiązanego z produktem, z którego powstała.

Tak pojawiły się tworzone ze słodu jęczmiennego szkocka whisky i irlandzka whiskey, angielski gim robiony z odmiennych rodzajów zbóż, holenderski genever, w krajach skandynawskich- aquavit, a w Polsce- okowita.

Omawiany wątek Cię zainteresował? Zatem odsyłam tu (https://e-hunter.pl/legowisko-ponton-dla-psa), ponieważ odnajdziesz tu ciekawe informacje na opisywane zagadnienie, które warte są zainteresowania.

W połowie XVIII wieku rozpoczęto pędzenie spirytusu z ziemniaków. Potem do wytwarzania wprowadzono coraz to nowsze twory i technologie, kreując różnorodne typy napojów alkoholowych. Obecnie niełatwo sobie wyobrażać życie bez kapki napojów wyskokowych, dla aromatu, smaku, dla

Szklanka do whisky

Autor: Lars Sinda
Źródło: http://www.flickr.com

przyjemności. Znacznie więcej naszych rodaków pije dla radości, a są to bez wątpienia trunki z niewielkich browarów, niezwykle popularne w niedawnym czasie, a także wina.

Mnóstwo ludzi także kosztuje whisky czy koniaku. Te alkohole dawniej były niezwykle drogie i trudno dostępne dla większości,aktualnie również mają swoją cenę, ale już więcej osób stać na taki gatunek alkoholu. Tego typu alkohole najdogodniej wypić w specjalnych do tego celu szklankach, jak szklanki do whisky i kieliszki do koniaku, np. . W innym momencie będzie to całkiem komicznie wyglądać. Pomyślmy sobie przykładowo, że wino (zobacz: wina bordeaux) pijemy w kuflu lub piwo w kieliszku do wina. Nieco to niedobre, w taki sam sposób należy pomyśleć o whisky czy koniaku, i w sumie dobrać właściwe naczynia, do konkretnego typu alkoholu.