Znaleźć swoją indywidualną motywację i nauczyć się języka innego kraju

Chciałbyś pochwalić się czymś? Posiądź rzadką umiejętność, zaskocz czymś niezwykłym i niecodziennym. Możesz przecież zostać morsem, fakirem czy połykaczem ognia. Nieźle brzmi, prawda? Możesz też wspomnieć, że prowadzisz czynną naukę języka tybetańskiego, wyciągnąć słownik i pokazać wszystkim, że faktycznie umiesz czytać w tym niepopularnym języku. Możesz zrobić wiele rzeczy, jednakże największym twoim zagrożeniem może być nie dane wyzwanie, a mnogość niewykorzystanych możliwości.

W obecnych czasach uczenie się języków innych kultur jest obowiązkowe

Zdecydowanie warto uczyć się języków, choćby ze względu na fascynującą przygodę, dzięki, której poznajemy dany obszar kulturowy, obyczaje, wierzenia, kulturę czy historię. Znajomość języków to również dużo większa szansa na znalezienie lepszej pracy. Według niezależnych ankiet rośnie w Polsce udział ludzi legitymujących się znajomością co najmniej jednego języka obcego. Pośród młodych zdecydowana większość osób posługuje się językiem angielskim, wśród starszych na pierwszym miejscu jest język naszych sąsiadów ze wschodu.

Mało znane języki obce – ogromne szanse na polskim rynku pracy

Motywują nas do poznawania języków znanych. Mówi się, ucz się niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego. A czy nie lepiej włoskiego albo rosyjskiego. Angielski już opanowałeś, drugi taki język też będzie Ci pomocny. To wszystko jest prawdą, znajomość angielskiego jest niezbędnym minimum, lecz wybór kolejnego jest niezwykle istotny. Raczej zachęcamy do zdecydowania się na mniej znany, bardziej zaskakującego języka. Może to być na przykład rumuński, serbski, słowacki czy słoweński.

Jaki dialekt obcego kraju wybrać jako ten kolejny?

Uczmy się języków, jeśli chcemy stać się kuszącymi kandydatami na rynku pracy. Tak się to dzieje teraz, że rzadkie umiejętności to klucz do ciekawszej, lepiej płatnej pracy. Dobiegł końca czas, gdy dobrą pracę można było dostać ze znajomością angielskiego. Ten język jest obowiązkowy, żeby w ogóle mieć w miarę dobrą pracę, lecz jeśli chcemy mieć wyjątkowe zajęcie, powinniśmy uczyć się na przykład takiego języka, jak hebrajski czy fiński.