Jak upiec wyśmienity tradycyjny sernik, żeby zaskoczyć koleżanki oraz małżonków smakiem prawdziwego domowego ciasta

Zwykły biały ser jest bodajże najbardziej uniwersalnym surowcem spożywczym i wcale nie trzeba być wspaniałym kucharzem, aby być w stanie przyrządzić smakowite dania z wykorzystaniem wspomnianego składnika. Nawet początkująca gospodyni nie powinna mieć jakichkolwiek kłopotów z przyrządzeniem naleśników bądź ugotowaniem pierogów z serem. W trochę innym świetle ta sprawa przedstawia się, jeśli pod uwagę weźmiemy pieczenie ciast – w tym przypadku należy mieć choć minimalne doświadczenie, żeby z brytfanki nie wyciągnąć zakalca.

Sernik

Autor: Baileys
Źródło: Baileys
Sernik tradycyjny to ciasto, o którym marzą mężowie wracający do domu po dniu spędzonym przed ekranem komputera – suty obiad powinien zakończyć się wspaniałym deserem, a kawa rozpuszczalna smakuje znacznie lepiej, jeśli towarzyszy jej kawałek apetycznego sernika.

Nie zwlekaj i zobacz znajdujące się tu uwagi na nasz temat. To na pewno okażą się godne Twojej uwagi informacje – po prostu kliknij tutaj.

Aby to ciasto smakowało zarówno mniej wymagającym facetom, jak i bardziej wybrednym paniom, do wypieku trzeba koniecznie użyć wiejskich jajek – te z hipermarketu na pewno nie będą tak dobre, jak te ekologiczne.

Kolejną sprawą staje się użycie środka spulchniającego – żeby ciasto było kruchutkie, trzeba doń dosypać sodę albo proszek do pieczenia. Jednak zwolennicy tradycji sugerują, żeby stosować naturalne produkty, czyli przykładowo smalec, a zamiast margaryny wykorzystać najzwyklejsze masło, które oczywiście nadaje niepowtarzalnego aromatu. Żaden sernik tradycyjny nie powinien obyć się bez suszonych winogron, chociaż znajdą się i takie łasuchy, które nie cierpią tych dodatków.

Mając na uwadze gusta bardziej nietuzinkowych smakoszy, warto czasami nieco zmienić zwyczaje i zaserwować członkom rodziny sernik na zimno lub z morelami. Raz na jakiś czas zamiast półkruchego ciasta można też rozczynić drożdżowe, a nawet półfrancuskie. Tak naprawdę liczy się nade wszystko to, żeby używać jedynie świeżych produktów, więc mrożone półprodukty już na wstępie odpadają.

Okazuje się, że wyśmienity smak to nie wszystko, równie istotną sprawą jest również odpowiednie podanie. Tradycyjny sernik o wiele lepiej będzie prezentował się, gdy zostanie wyłożony na pięknej zastawie. Przy okazji warto też zadbać o oryginalną oprawę pogawędki przy popołudniowej kawie i zaraz obok patery z sernikiem postawić flakon z bukietem pachnących fiołków oraz obowiązkowo choćby niewielką świeczkę.