Nalewka litworówka – sprawdź, czy zasmakuje ci ekskluzywny specjał z Podhala

Każdy z nas przywozi z wycieczki inne pamiątki. Jedni z nas wybierają magnesy na lodówkę, inni kubki, a wielu interesuje się lokalnymi trunkami. Jeśli i ty jesteś entuzjastą napojów alkoholowych i kochasz zwiedzać polskie zakątki, powinieneś sprawdzić czy posmakuje ci litworówka. Jest to najpopularniejszy specjał z Podhala.

alkohol

Autor: Holly Lay
Źródło: http://www.flickr.com
Litworówka, tradycyjna góralska nalewka, produkowana jest na podstawie staropolskich tatrzańskich receptur przepisów z liścia arcydzięgla litworu ([link]). To roślina (Feminizowane nasiona marihuany) wyjątkowo rzadka, ale można ją spotkać w Tatrach. Traktowana jest jako swoistego rodzaju afrodyzjak, a do tego posiada wiele cennych właściwości leczniczych, co jest nieodzowną zaletą opisywanego alkoholu. O jaki plusach mowa?

Przede wszystkim reguluje pracę układu pokarmowego, a na schorzenia z nim związane cierpi coraz więcej ludzi. Przyczynia się do tego niewątpliwie szybkie tempo życia, nerwy i spożywanie tego, co wpadnie nam w ręce. Z pomocą litworówki – pitej naturalnie od czasu do czasu – można poradzić sobie z tą przykrą przypadłością. Poza tym litworówka ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Będzie także użyteczna, jeśli często borykamy się z problemem migreny bądź zjadają nas nerwy. Do tego wzmacnia układ krwionośny oraz pracę nerek, a także potrafi radzić sobie z bólem. Smak typowej litworówki cechuje się korzennym zapachem i charakterystyczną goryczką z domieszką ziół.

Chcemy zachęcić Cię do przejrzenia naszego szczegółowego tekstu. Kliknij w łącze tu… (http://www.sunlightestate.com/pl/na-wynajem/) i przenieś się do następnej witryny.

Zazwyczaj wzbogacana jest ona smakiem przepysznego miodu, który dodaje jej słodkości, lecz wtedy traci swój

nalewka

Autor: cyclonebill
Źródło: http://www.flickr.com

naturalny, zielony kolor.

Litworówkę można kupić nie tylko na Podhalu. Znajdziemy ją w sklepach z alkoholami bądź w sieci. Dostępne są różne pojemności butelek, już do stu ml. Zawartość alkoholu waha się w granicach 36-38%. Co ważne, litworówkę można kupić w różnorakich odmianach, m.in. znakomitą litworówkę z kwiatem czarnego bzu, pomagającego w przeziębieniach.

Cenne właściwości lecznicze i szczególny smak sprawiają, iż litworówka to napój alkoholowy, jakiego niewątpliwie trzeba spróbować. Na początku zakupmy niewielką karafkę, aby przekonać się czy to faktycznie nasze smaki. Warto jest spróbować różne rodzaje litworówki i znaleźć swój ulubiony trunek, tym bardziej, iż to najważniejszy alkohol, jaki kandyduje do miana faworyta wśród podhalańskich przysmaków.

Może Cię też zainteresować: