Relacje łączące różne osoby jako niezwykle istotny czynnik w handlu

Praca w handlu oraz w marketingu nie należy do najprostszych – wiele bowiem uzależnione jest od relacji, które pracownik ma z klientem. To od sposobu, w jaki pracownik działu handlowego, czy też marketingu traktuje klienta zależy, czy odbiorca ten wybierze ponownie usługi firmy.

marketing relacji

Autor: Jeffrey Zeldman
Źródło: http://www.flickr.com
Nierzadko bowiem wychodzi na jaw, że to nie cena usługi jest decydującym aspektem w trakcie wybierania produktu lub usługi, a poziom obsługi. Stare przysłowie handlowców mówi, że pojedynczy zadowolony klient może sprowadzić paru nowych, jeden niezadowolony klient może natomiast odstraszyć kilkudziesięciu jeszcze nieprzekonanych.

Publikowany artykuł jest bardzo ciekawy? Jeśli także takie jest Twoje zdanie, to wejdź na pełny wpis (https://www.psmtechnik.pl/attyki,11,pl), który posiada równie wartościowe informacje.

Dlatego w tego rodzaju dziedzinach stale troszczy się o motywację podwładnych, jak również docenia się zaangażowanie w zdobywanie nowych kontrahentów.

infografika marketingowa

Autor: MSLGROUP Global
Źródło: http://www.flickr.com

Stały klient to dobry klient

Wieloletnie analizy rynków dowiodły, że klient (www.secretclient.com/mystery-shopping-shopper.html) wybierający usługi jednej firmy, który jest usatysfakcjonowany relacjami handlowymi, daje o wiele wyższe zyski, niż inni odbiorcy. Dla poprawy motywacji odbiorców do częstszych zakupów wykorzystuje się systemy lojalnościowe – na przykład przydzielając kartę stałego klienta. Stali odbiorcy zamawiają więcej towarów i usług, oraz mogą przeznaczyć na nie wyższe kwoty. Każda firma powinna mieć opracowaną specjalną ofertę dla tego typu odbiorców, w tych najbardziej doświadczonych firmach do obsługi stałych odbiorców wysyła się specjalnego doradcę. Tego typu strategie marketingowe są znane w środowisku pod hasłem „marketing relacji” , jest to niezwykle dochodowe działanie dla obydwu stron transakcji. Do tego rodzaju działań dobrze jest przeznaczyć najlepszych pracowników.

Wydajny podwładny

Podstawa płacy osoby zajmującej się handlem nie powinna być bardzo wygórowana – wysokie wynagrodzenie bazowe powoduje zmniejszenie motywacji do wykonywania obowiązków. Dla osiągnięcia wyższych rezultatów pracy, pracodawcy stosują tak zwane programy motywacyjne. Opierają się one na przykład na wynagradzaniu pracownika procentem od sumy, na którą opiewa wynegocjowana przez niego umowa. W ten sposób, pracownikowi zależy na tym, żeby klient podpisał umowę opiewającą na jak najwyższą kwotę. Jest to prosty sposób na wynagradzanie najskuteczniejszych pracowników handlu, jak również na równoczesne badanie wydajności każdego z nich.