Co koniecznie trzeba znać, chcąc się prawidłowo wywiązać z corocznego rozliczenia z Urzędem Skarbowym?

Nowy rok kalendarzowy niesie kolejne zmiany podatkowe. Wśród takich zmian się znajduje zmiana właściwości urzędu skarbowego dla celów VAT. Pewna część podatników zostanie zobligowana do zmiany dotychczasowego Skarbowego Urzędu.

Właściwość Urzędów Skarbowych ma również znaczenie dla podania odpowiedniego bankowego rachunku, na który potrzeba odprowadzać podatek. Bowiem każdy Urząd Skarbowy ma dedykowany bankowy rachunek, w przeciwieństwie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Właściwość Urzędów Skarbowych przejrzyj regulowana jest w podatkowej ordynacji. Jeśli przepisy ustawy podatkowej nie mówią inaczej, miejscową właściwość organów podatkowych ustala się na podstawie miejsca zamieszkania ewentualnie adresu siedziby podatnika.

faktura vat

Autor: Patrik Tschudin
Źródło: http://www.flickr.com

Potrzeba również pamiętać o możliwości wystawiania faktur na podstawie dostarczonego paragonu. Gdy sprzedawca stosuje kasę fiskalną, to kupujący, który prowadzi działalność gospodarczą musi dostać paragon. Zatem faktura na podstawie paragonu sporo więcej zobaczysz na tej stronie winna być od razu wystawiona. Zdarza się czasem w ten sposób, że przedsiębiorca dopiero po pewnym czasie uzmysławia sobie, iż potrzebuje fakturę na zakupiony jakiś czas temu produkt. Ordynacja podatkowa mówi, iż faktura na podstawie paragonu winna być wystawiona na żądanie klienta.

Czy któreś komentarze na nasz temat (http://ehsbiznespartner.pl/ochrona-srodowiska-torun/) tego wpisu Cię zainteresowały? Więc będzie nam niebywale przyjemnie, jeśli dopiszesz do nich także swoje oceny.

Aczkolwiek po upływie trzech miesięcy nie ma już tego typu obowiązku. Natomiast ustawa o VAT i rozporządzenie dotyczące fakturowania mówią o potrzebie dostarczania faktur w okresie do 7 dni od świadczenia usługi bądź wydania klientowi zakupionego towaru. W praktyce pierwszą regułę się stosuje dla nabywców indywidualnych z kolei drugą w przypadku przedsiębiorców oraz osób prowadzących gospodarczą działalność.

Rozliczając się corocznie ze Skarbowym Urzędem koniecznie trzeba też pamiętać, że od podstawy opodatkowania (dochodu) można przeprowadzić odliczenie składek ZUS – dobra strona.

Myślisz, że masz więcej pytań? (https://www.progresdisplays.pl/kasetony-led-scienne) Więc śpieszymy zawiadomić Cię, że w każdej minucie możesz do nas pisać. Z radością odpowiemy na każdą wiadomość.

Takiemu odliczeniu podlegają wszystkie składki zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, chorobowe, rentowe oraz wypadkowe i ludzi współpracujących.

Odliczenie składek ZUS da się dokonać, w sytuacji, gdy zostały one potrącone w roku podatkowym poprzez płatnika ze środków podatnika, od przychodu który podlega opodatkowaniu.