Główne mechanizmy przetwarzania ogromnych ilości informacji w bazach, różnice między systemami ERP i BI

Rozwój współczesnych metod informatycznych sprawił, że w firmach pojawia się obecnie bardzo dużo informacji. Duże firmy już przed dekadą miały wdrożone wydajne programy do zarządzania ERP, w jakich w czasie rzeczywistym były i w dalszym ciągu są rejestrowane wszystkie zdarzenia gospodarcze. Przy dobrej konfiguracji systemu liczba gromadzonych danych jest ogromna, więc zaczęła się pojawiać konieczność ich sprawnego analizowania, i to na różnych płaszczyznach.

Osoby zarządzające i podejmujące decyzję zaczęły czuć ograniczenia, jakie pojawiły się w najlepszych nawet pakietach ERP, ponieważ często nie była w nich możliwa bardziej przekrojowa analiza danych.

Uzyskanie następnych wiadomości na nakreślany tu temat jest dla Ciebie sprawą priorytetową? Jeżeli tak, to bez obawy kliknij ten odnośnik i tam zdobądź wiarygodne info.

Wynikało to przede wszystkim z architektury tego typu systemów, ich głównym zadaniem jest gromadzenie i przetwarzanie informacji spływających na bieżąco, a wszelakie analizy operują tylko na tych danych, które już zostały wprowadzone. Lecz równocześnie nie pozwalają na nic więcej, jeśli podczas wykonywania operacji gospodarczej jakieś informacje nie zostały zapisane, to ich użycie później możliwe nie było.

Chcąc sobie poradzić z tymi ograniczeniami, zaczęły się pojawiać rozwiązania big data, zwane też popularnie Bussinnes Inteligence. Idea ich działania jest całkowicie inna niż programów ERP, ale też miały one realizować całkowicie odmienne rzeczy. Podstawową różnicą jest sposób przechowywania danych. Przy systemach BI informacje otrzymane na przykład z programów ERP lub innych źródeł są transformowane do właściwego formatu i następnie ładowane do bazy. Często się zdarza, że liczba danych powiększa się parę razy w porównaniu z danymi pierwotnymi, lecz jest to celowe działanie.

Spodobał Ci się taki artykuł? Jeżeli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij wcześniej tu – ta witryna też na pewno przypadnie Ci do gustu.

Więcej w temacie:

Dzięki temu, że informacje są dostępne w znacznie większym zakresie, to także możliwości ich analizowania są dużo większe. W rzeczywistym działaniu z reguły takie dane uzupełnia się raz na pewien czas, nie tak jak w programach ERP na bieżąco, lecz to akurat w niczym nie przeszkadza. Najbardziej istotne jest, aby były one odpowiednio przygotowane i zapisane w dobrym formacie, bo dzięki temu będzie je można sprawnie analizować.