Podatki – trud każdej właściciela firmy

Z pewnością większość osób mających styczność z prowadzeniem swojej działalności gospodarczej jest świadomych, że nie jest to łatwe zadanie biorąc pod uwagę wszystkie przepisy, a przede wszystkim podatki, które systematycznie trzeba płacić na rzecz państwa. Wielu specjalistów zwraca uwagę niekoniecznie na wysokość opodatkowania firm, ale w szczególności uciążliwość przepisów podatkowych, w których niełatwo jest się połapać.

sklep www

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Mnóstwo firm, nawet tych małych, zatrudnia osobę zajmującą się księgowością, ponieważ ogólnie mówiąc nie mają ochoty, ani czasu zagłębiać się przepisy (https://durszlak.pl/popularne-wyszukiwania) podatkowe. Weźmy za przykład regulowanie podatku VAT przez przedsiębiorstwa. Wystarczy spojrzeć na sposób rozliczania podatku VAT, żeby stwierdzić, że nasz system podatkowy jest najprościej mówiąc, skomplikowany. Istnieją dwa rozwiązania w tym obszarze: metoda memoriałowa lub też kasowa . Ta pierwsza polega na tym, że za dzień poniesienia kosztu bierze się ten, w którym został zaksięgowany w oparciu o odpowiednie dokumenty, np. faktury. Pamiętajmy też, że w Polsce istnieje podatek progresywny, którego kluczową cechą jest to, że osoby zarabiające wipodatek (czytaj też krajowa informacja podatkowa)płacają dużo większy procent obowiązkowego podatku (czytaj dalej). Nie jest to system proporcjonalny, w którym każdy obywatel przekazuje na rzecz państwa konkretną kwotę pieniędzy na podstawie jednolitej stawki podatkowej. Po przekroczeniu określonego progu, można płacić nieproporcjonalnie więcej, niż osoby znajdujące się pod progiem. Z jednej strony nie jest sprawiedliwe wobec osób bogatszych, jednakże z drugiej strony, takie osoby specjalnie tego nie odczują, bowiem i tak zostają im w portfelu spore sumy

.

roliczenie firmy

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com

Podatki – pięta Achillesowa każdej firmy
Biorąc pod uwagę wszystkie kwestie powyżej poruszone, nawet prowadzenie sklepu internetowego może okazać się nazbyt skomplikowane i uciążliwe – więcej informacji. Nie jest natomiast tak, że wszyscy młodzi biznesmeni rezygnują ze swojej działalności po pewnym czasie. Przy dużym poziomie zaangażowania oraz determinacji można osiągnąć sukces nawet w rzeczywistości, w której funkcjonuje różnorodny system podatkowy. Konieczne jest jednak pilne przestudiowanie zróżnicowanych książek w tym temacie. Informacje pozyskamy także w internecie.