Typy szkła do różnych gatunków alkoholów

Alkohole podajemy w przeróżnych rodzajach szkła, których w dzisiejszych czasach jest niezmiernie dużo. W innym szkle wręczymy piwo, w innym wódkę, a w jeszcze innym drinka. Jeżeli chcemy uczynić na naszych gościach wrażenie i podać alkohol na przyjęciu czy też urodzinach w stosowny sposób, naturalnie powinniśmy wiedzieć, w których szkłach podawać przeróżne typy alkoholów.

kieliczki, szkło, alkochol

Źródło: www.garneczki.pl
Do podawania wódki użytkuje się w dzisiejszych czasach zarówno kieliszki na nóżce, jak też bez, jakie inaczej zwane są shotami. Wódki czyste podaje się tylko w kieliszkach bez nóżki, zaś wódki czyste oraz gatunkowe – w kieliszkach z nóżką. Jeżeli podajemy wino (sprawdź: wina polskie) musujące bądź szampana, to niewątpliwie musimy serwować je w kieliszkach zwanych kłosami bądź fletami.

Zaintrygował Cię ten tekst? Wejdź w podany link i pod nim umieszczona jest moja strona internetowa z kolejnymi treściami na ten temat.

Zwykle są to smukłe kieliszki, które zwężają się ku górze – zapobiega to rychłemu wygazowaniu napojów. Koniaki oraz brandy przekazujemy zaś w pękatych kieliszkach, które swoim wyglądem przypominają nieco ogromnego tulipana. Kieliszki te mają krótką nóżkę. Jeśli chcemy serwować drinki, to bezsprzecznie powinniśmy posiadać odpowiednie szklanki do drinków. Do wyboru posiadamy różnorodne szklanki, których używamy w zależności od tego, czy dany drink jest rozcieńczony czy również składa się jedynie z samych alkoholi. Do short drinków, sporządzonych jedynie z alkoholi, wykorzystuje się kieliszki o całkiem krótkiej nóżce i rozszerzającej się czaszy .

kieliszki, wino

Autor: Rosendahl
Źródło: Rosendahl
Zaś do long drinków używamy wielkie, smukłe szklanki o prostych ściankach. W tego typu szklankach częstokroć podaje się także różne soki i napoje gazowane. Jeżeli potrzebujemy przygotować hot drinki, to znaczy drinki gorące, to stosujemy do nich różnorodnych szklanek z uszkiem, z kolei drinki fantazyjne przekazujemy w smukłych kieliszkach, które rozszerzają się ku górze oraz w wielu innych szklankach, jakie cechują się pomysłowym, urozmaiconym kształcie. Wskazane jest zaopatrzyć się w różnorodne szklanki i kieliszki przeznaczone do podawania różnych rodzajów alkoholu. Komplety szklanek oraz kieliszków możemy łatwo odnaleźć w sklepach z akcesoriami alkoholowymi, oraz także w zwyczajnych marketach.