Odliczenie podatku VAT wciąż dużym problemem dla niejednego podatnika

Każdy właściciel firmy ma ustalone zobowiązania co do fiskusa. Urząd chce posiadać wiedzę co sprzedaliśmy, co nabyliśmy, i jaki mamy z tego zarobek bądź stratę. Jednym z pożądanych przez fiskusa dokumentów jest deklaracja VAT. Dotyczy ona tylko przedsiębiorców, którzy pozostają podatnikami VAT. Dlatego powinno się sporządzać specjalną tabelę VAT. Deklaracja VAT zależnie od typu odliczenia musi zostać dostarczona w wyznaczonym terminie.

podatki

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęstszą bolączką przedsiębiorców jest brak odpowiedzi na pytanie, od których towarów można odliczyć VAT (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ksiega-przychodow-i-rozchodow) (deklaracja VAT). Ten kłopot wynika z zawiłości przepisów prawa, ale również z niewystarczającej wiedzy osób prowadzących działalność. Przykładowo. Ze strony właścicieli firm pojawiają się zapytania typu: „Jestem posiadaczem auta ciężarowego które nie posiada homologacji, czy mogę odliczyć VAT od tankowanego paliwa?” Czym jest homologacja? Homologacja to najogólniej mówiąc wykaz warunków technicznych, jakie winien spełniać konkretny pojazd, żeby mógł zostać zarejestrowany oraz dopuszczony do ruchu (więcej w Cenie Biznesu).

W związku z tym na powyższe zapytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ powinno być bardziej uszczegółowione. Coraz to częściej firmy korzystają z dotacji unijnych. Dotacje unijne w kontekście VAT również bywają dla właścicieli firm niemały kłopot (więcej o dotacjach unijnych). Nic dziwnego, ponieważ sprawa jest dosyć zagmatwana. Ponieważ po pierwsze, nie nie istnieje jeden rodzaj dofinansowania, druga sprawa, dotacje unijne są pozyskiwane z przeróżnych źródeł dotowania.

Bez względu na typ i źródło pochodzenia najogólniej dofinansowanie pochodzące z Unii Europejskiej można sklasyfikować na dwie kategorie: wypłacane i otrzymywane, które w dalszej kolejności dzielą się na mniejsze kategorie. Jeżeli chcemy uzyskać informację czy możemy odliczyć VAT na konkretnym przykładzie, należy zgłębić temat. Jeżeli trapią nas jakiekolwiek wątpliwości najlepiej poradzić się specjalistów. Jeśli chodzi o VAT, można spróbować zaczerpnąć informacji u źródła, czyli skarbówce w dziale VAT. Niestety, urzędnicy nie zawsze chętnie służą dobrą radą, ale do do naszych usług pozostają biura doradztwa podatkowego.