Kasy fiskalne na wyposażeniu sklepów – czy są niezbędne

Kasy fiskalne znajdują się na wyposażeniu wszystkich sklepów, od tych najmniejszych po hipermarkety. Są niezbędnym elementem wyposażenia nawet niewielkich kiosków, w których sprzedawane są bilety autobusowe i rozmaite przedmioty codziennego użytku. W tego rodzaju miejscach używa się standardowych kas fiskalnych, jakie bardzo często bez wymiany znajdują się na wyposażeniu kiosku licząc od jego otwarcia. Z drugiej strony w wielu kioskach używa się bardzo małych, poręcznych kas fiskalnych, jakie pozwalają zrealizować podliczenia zakupów i wygenerować paragon. Obecnie, sprzedawca zobowiązany jest wydać swojemu klientowi paragon nawet na kupioną paczkę zapałek czy magazyn do czytania.

sklep

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Wprawdzie nie każdy bierze ze sobą paragon, ale muszą one być wydawane wraz ze sprzedawanym towarem.

Kliknij raźno ten link – znajdziesz tam tak samo cenne informacje. To ważny link, który także jest godny uwagi.

Bardziej skrupulatnie podchodzimy do kwestii paragonów wydawanych do zakupionych ubrań czy garnków. Bez posiadania paragonu nasza reklamacja na pewno nie zostanie rozpatrzona. W mniejszych sklepach spożywczych na ogół dostępna jest jedna kasa fiskalna zbliżona do kasy fiskalnej, którą używa się w kiosku. W klasycznym sklepie zazwyczaj wykorzystuje się duże kasy fiskalne, gdzie można także przechowywać drobne pieniądze, czy także cały utarg dzienny, wyjmowany po zamknięciu sklepu. W nieco większych sklepach, gdzie zatrudnionych jest kilka pracowników, kas może być więcej. Niektóre z takich sklepów posiadają także osobny dział mięsny i dział alkoholowy, jak też dział, w którym mogą być robione osobno wypieki.

Tak wciągnął Cię nasz wpis, że masz ochotę na kolejne artykuły? Najmniejszy kłopot. Najnormalniej w świecie najedź na łącze i czytaj dalej.

Wtedy działy te mogą uwzględniać już więcej kas fiskalnych, a przy niektórych postawione są również wagi na mięso i słodycze.

paragony

Autor: Hey Paul Studios
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele z tego rodzaju kas jest aktualnie połączonych z większym monitorem, na którym dokładnie widzimy nazwy podliczanych towarów i występujące promocje przypisane konkretnym wyrobom. W ten sposób można podliczać bez pomyłek dany towar. Natomiast w największych supermarketach czy też hipermarketach ustawia się kilkanaście kas fiskalnych, a każda z nich jest obsługiwana przez innego pracownika sklepu. Są one odpowiednio poszeregowane, stoją na większych blatach obok wag i urządzeniach odczytujących kody umieszczone na sprzedawanych towarach.