Jak prezentuje się sektor hotelowy w naszym kraju? Czy jest korzystniej niż wcześniej? Jak wygląda tendencja na przyszłe lata?

Powinniśmy potwierdzić, iż rok 2015 był naprawdę dobry dla branży hotelarskiej w Polsce. To szczególnie istotne, gdyż we wcześniejszych latach nie zawsze było dobrze. Po bardzo dobrym 2012 roku, jak odbywały się w naszym kraju Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, branża hotelowa musiała przeżyć słabszy okres w kolejnych latach 2013-2014. Spora część różnych obiektów, w lepszym oraz gorszym standardzie, odnotowała w tamtym okresie pogorszenie wyników. Dopiero w poprzednim roku było lepiej, a to dzięki wyraźnemu wzrostowi obłożenia, a również długo oczekiwanej poprawie średniej ceny. Zwłaszcza pozytywnie zaskoczył wskaźnik RevPAR, co oznacza przychód na dostępny pokój.

konferencja w hotelu

Autor: Events Bali Discovery
Źródło: http://www.flickr.com

Urósł on w 2015 o około dziesięć procent. Dostrzegalne jest to szczególnie w ekskluzywnych hotelach najwyższej klasy jak Binkowski hotel. W większości dużych polskich miast wzrósł popyt – jeśli chodzi o gości krajowych, lecz i zagranicznych. W odpowiedzi na taki wzrastający popyt branża hotelowa w naszym kraju prężnie się rozwija i dostosowuje do wymagań rynku. W ostatnim czasie dość mocno wzrosła ilość dostępnych hoteli, ponieważ oddawano do użytku średnio sto nowych hoteli. Np., na koniec 2014 roku działało już w Polsce około 2 500 hoteli, jakie gwarantują ponad 120 000 pokoi. Wpływ na dynamiczny rozwój takiego sektora ma na pewno bardzo dobra kondycja polskiej gospodarki, szczególnie, iż wielka część popytu tworzona jest przez gości przeważnie z segmentu biznesowego oraz korporacyjnego. Dlatego więc, jak wyraźnie widzimy, tak ciekawe wyniki zawdzięczać można dalszemu rozwojowi obszaru nowoczesnych usług dla biznesu, przeważnie w dużych ośrodkach miejskich, jak Wrocław, Kraków lub Warszawa.

Stolica to na pewno największy rynek hotelowy w naszym kraju i to pod różnym kątem, zarówno więc pod kątem podaży pokoi hotelowych, ale i popytu na noclegi. Również w mniejszych niż Warszawa ośrodkach miejskich, dostrzegalny jest naprawdę pozytywny trend.

Jeśli po zapoznaniu się z tym tekstem sądzisz, że warto jest szerzej poznać to zagadnienie, to jeszcze zerknij tutaj.

Dobrym przykładem są Kielce oraz wspomniany we wcześniejszym fragmencie Binkowski Hotel (polecana strona). Jeżeli trend zostanie utrzymany, to możemy być pewni, że w kolejnych latach będzie jeszcze bardziej obiecująco, a na pewno tak samo dobrze, jak w czasach obecnych. Patrząc na to co się dzieje, możemy właśnie tak domniemywać.