Najpopularniejsze rodzaje instrumentów dętych

Aerofony to takie instrumenty, w których dźwięki tworzone są przez wibracje powietrza wtłoczonego do komory rezonansowej. Podstawowy podział określa aerofony jako instrumenty dęte a następnie dokonuje podziału na dęte drewniane, na przykład klarnety, oboje, dęte blaszane, należą tu na przykład kornety, oraz dęte klawiszowe, wśród których interesującym przykładem będą melodyki.

klarnet

Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety należą do grupy instrumentów dętych drewnianych stroikowych z pojedynczym stroikiem. Należą do takiej samej grupy co saksofon. Klarnety rozróżnia się ze względu na tzw. stopliwości, czyli zdolności zlewania się barwy dźwięku danego klarnetu z barwą innych instrumentów orkiestry.

Klarnet składa się z prostej, drewnianej rurki z grupą otworów zamykanych klapkami i podzielony jest na pięć fragmentów: ustnik, baryłka, korpus górny i dolny oraz czara głosowa. Przechowuje się je i nosi w etui w częściach następnie łączy ze sobą dopiero do grania. Klarnety na stałe weszły w skład zespołów orkiestrowych koło XVIIIw. W obecnych czasach modne bywają przede wszystkim pośród klasyków jazzowych a także w muzyce klezmerskiej.

Oboje należą do identycznej grupy, jednak są instrumentami dwustroikowymi. Są to dłuższe, lekko rozszerzone rurki zakończone lejowatym wylotem. Otwory podobnie zamykane są klapkamis. Oboje pojawiły się od XVIIw. i do dzisiaj są popularnym instrumentem muzycznym. Inaczej niż poprzednie instrumenty, oboje bywają zwykle używane w partiach solowych, równie chętnie sięga się po nie układając muzykę do filmów. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, zaklasyfikowanymi do rodziny rogów oraz podobnymi do trąbek. Stworzono je poprzez zmodyfikowanie starego rogu pocztowego i we obecnej postaci były popularne od początków XIXw. Obecnie klarnety wykorzystywane bywają przede wszystkim w orkiestrach dętych. Cenią je sobie także klasycy jazzowi. Ciekawymi instrumentami są też melodyki. Nazywa się je również melodyjkami bądź harmonijkami klawiszowymi. To malutkie instrumenty klawiszowe, do złudzenia przypominające obecny keyboard. Mają najczęściej koło 20-35 przycisków oraz ustnik. Grają prawie tak jak tradycyjna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie porównaj najlepsze ceny na naszej stronie: najlepsze keyboardy.